Loading Events

Past Events

Events Search and Views Navigation

Event Views Navigation

April 2019

{YEL!} Statewide Chess Tournament

April 27, 2019 @ 8:30 am - 3:00 pm
Oak Point/Eagle Heights – Eden Prairie, 13400 STARING LAKE PARKWAY
Eden Prairie, MN 55347 United States
+ Google Map
$45
2019 Team Champions | Meadow Ridge with Coach Igor Rybakov

{YEL!} MN STATEWIDE CHAMPIONSHIP Final Results | 4/27/19 Grades 4-5 Grades 2-3 Grades K-1 TEAM RESULTS Plc Code Name (Players:Top 4 used) Score Solk Cum CumOp Med                 1 MdwRdg Meadow Ridge, Plymouth (12) 20.0 78.5 67.5 277.0 52.0     Cheng, Tony (6.0,967)               Sun, Ethan (6.0,404)               Soria, Advay (4.0,693)               Wei, Merrick…

Find out more »

Waukee, IA Fencing Tournament

April 27, 2019 @ 9:30 am - 4:00 pm
Timberline School, 2605 SE LA Grant Pkwy
Waukee, IA 50263 United States
+ Google Map
$45
Fencing Dual

Waukee Fencing Tournament Test your mettle against competitive fencers from throughout the DSM Metro Area!  Each competitor will participate in SIX ROUNDS! This is a fantastic opportunity for students to match up their skills against players of similar age and skill level.  Sign up today to take on the best! CLICK HERE TO REGISTER Current Enrollment as of 4/24/19   † Individual Tournament:  Every student will participate in six fencing rounds.  This is NOT a single elimination tournament.  Students will…

Find out more »

May 2019

Spring Fencing Championship

May 11, 2019 @ 8:00 am - 6:00 pm
Chanhassen High School, 2200 Lyman Blvd.
Chanhassen, MN 55317 United States
+ Google Map
$47
Fencing Tournament

{YEL!} Fencing Tournaments are fun, fair and fast paced.  Fencers participate in six rounds of tournament fencing against fencers in their same age group (Grades 2-3, 4-5, 6-7, 8-12).  And, everyone gets a trophy or medal based on their performance.  Please double check the correct grade level when enrolling. 19 Spring Fencing 5/11/19 Team 2-5 Grades 2-3 Grades 4-5 Grades Team 6-12 Grades 6-7 Foil 8-12 Foil 6-12 Epee 6-12 Direct Elimination   Team 6-12 Grade 2 Plc Code Name…

Find out more »

Waukee, IA Chess Tournament

May 11, 2019 @ 9:30 am - 4:00 pm
Timberline School, 2605 SE LA Grant Pkwy
Waukee, IA 50263 United States
+ Google Map
$45

19 Spring | Waukee 5/11/19 K-2 Grades 3-4 Grades 5+ Grades TEAM FINAL STANDINGS   Plc Code Name (Players:Top 4 used) Score Solk Cum CumOp Med                 1 Eason Eason, Waukee, IA (3) 13.0 45.5 44.0 163.5 27.5     Anbukumar, Satvika (6.0,nnnn)               Green, Eli (4.0,475)               Green, Carson (3.0,nnnn)           2 BrkVw Brookview, Waukee, IA…

Find out more »

Owatonna Open Chess Tournament

May 18, 2019 @ 8:30 am - 3:00 pm
Owatonna Junior High School, 500 15TH STREET NE
Owatonna, MN 55060 United States
+ Google Map
$35
Chess Tournament | Chess Player

Owatonna Open Chess Tournament Test your mettle against chess players from throughout the Southern Minnesota area!  Each participant will play SIX GAMES OF TOURNAMENT CHESS! This is a fantastic opportunity for students to match up their skills against players of similar age and skill level.  Sign up today to take on the best! 2019 Owatonna Open 5/18/19 Grades 4-5 Grades 2-3 Grades K-1 TEAM RESULTS Plc Code Name (Players:Top 4 used) Score Solk Cum CumOp Med        …

Find out more »

October 2019

Chess Tournament – Tonka Fall Tourney

October 18, 2019 @ 8:30 am - 3:00 pm
Clear Springs Elementary, 5701 HIGHWAY 101
MINNETONKA, MN 55345 United States
+ Google Map
$55
Chess Tournament

  19 Tonka Fall Tourney Oct. 18, 2019 K-1 Grades 2-3 Grades 4-5 Grades   TEAM RESULTS Plc Code Name (Players:Top 4 used) Score Solk Cum CumOp Med SBx2                   1 EglRdg Eagle Ridge Academy (5) 19.0 90.0 70.5 337.0 58.5 128.0     Kannan, Aditi (5.0,nnnn)                 Kannan, Aarti (5.0,nnnn)                 Venkatakrishnan, Arjun (4.5,nnnn)      …

Find out more »

November 2019

Fencing Team versus Team Dual Meet

November 2, 2019 @ 8:00 am - 1:00 pm
Chanhassen High School, 2200 Lyman Blvd.
Chanhassen, MN 55317 United States
+ Google Map
$35
Fencing duel

Owatonna, Team Dual Meet 1st Place RESULTS body { font-size: .80em; font-family: 'Segoe UI', Arial, Helvetica, Verdana, sans-serif; margin: 16px; padding: 0px; } .pageFooter { margin-top: 4px; color: #222222; text-align: center; } .pageHeader { background: #4B6C9E; margin-bottom: 8px; color: #F9F9F9; font-variant: small-caps; text-align: left; padding: 8px; } .tournName { font-size: 2em; font-weight: bold line-height: 1.2em; } .tournDetails { font-size: 1.2em; margin-top: 4px; } .roundName { font-size: 1.8em; color: #444444; font-variant: small-caps; text-transform: none; margin-bottom: 4px; } .dataTable { border: solid…

Find out more »

Holiday Metro Fencing Tournament

November 30, 2019 @ 8:00 am - 5:00 pm
Lakeville South High School, 21135 JACQUARD AVENUE
Lakeville, MN 55044 United States
+ Google Map
$50
Fencing Tournament

19 Holiday Fencing Tournament 11.30.19 2-3 Grades 4-5 Grades 6-7 Grades Foil 8-12 Grades Foil TEAM Results 2-5 Plc Code Name (Players:Top 4 used) Score Solk Cum CumOp SBx2                 1 TCFC Twin Cities Fencing Club, St. P (4) 14.0 76.5 51.0 265.0 55.0     Phonprasansack, Grayson (4.0,480)               Mulligan, Fintan (4.0,644)               Naidl, Micah (3.0,480)        …

Find out more »

December 2019

Minnetonka Holiday Chess Tournament

December 7, 2019 @ 8:30 am - 3:00 pm
Scenic Heights, 5650 SCENIC HEIGHTS DRIVE
Minnetonka, MN 55345 United States
+ Google Map
$45
18 Holiday Minnetonka | Eagle Ridge Academy

Minnetonka Holiday Chess Tournament   TEAM RESULTS Plc Code Name (Players:Top 4 used) Score Solk Cum CumOp Med SBx2                   1 ExCl Excelsior, Minnetonka (6) 17.5 88.0 64.5 326.0 56.5 113.5     Renchin, Origal (5.0,770)                 Paoli, Gabriel (4.5,625)                 Sio, Devin (4.0,653)                 Brandt, Evan (4.0,410)      …

Find out more »

February 2020

Chess Tournament – Des Moines

February 15 @ 9:30 am - 4:00 pm
Summit Middle School, 9500 Windsor Parkway
Johnston, IA 50131 United States
+ Google Map
$45

  RESULTS DSM Winter 20 Tournament 2/15/20 K-1 Grades 2-3 Grades 4-8 Grades TEAM Final Standings Plc Code Name (Players:Top 4 used) Score Solk Cum CumOp Med                 1 SthMS SthMS (6) 19.0 67.0 64.0 242.0 44.0     Anbukumar, Satvika (6.0,729)               Talasila, Savir (5.0,428)               Rajan, Sachin (4.0,479)               Onstot, Aidan (4.0,nnnn)  …

Find out more »
+ Export Events