Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Spring Fencing Championship

May 11 @ 8:00 am - 6:00 pm

- $47
Fencing Tournament

{YEL!} Fencing Tournaments are fun, fair and fast paced.  Fencers participate in six rounds of tournament fencing against fencers in their same age group (Grades 2-3, 4-5, 6-7, 8-12).  And, everyone gets a trophy or medal based on their performance.  Please double check the correct grade level when enrolling.

19 Spring Fencing

5/11/19

 

Team 6-12 Grade

2

Plc Code Name (Players:Top 4 used) Score Solk Cum CumOp Med
               
1 TCFC Twin Cities Fencing Club, St. P (9) 23.0 77.0 78.0 298.0 52.5
    Boles, Sophia (6.0,nnnn)          
    Pflaum, Pippa (6.0,nnnn)          
    Flanigan, Kendra (6.0,nnnn)          
    Olson, Emerson (5.0,nnnn)          
2 StPt St. Peter, St. Peter, MN (11) 16.0 86.0 61.0 302.0 56.0
    Larson, Brenden (5.0,nnnn)          
    Harbo, Torin (4.0,nnnn)          
    Brown, Ian (4.0,nnnn)          
    Snay, Connor (3.0,nnnn)          
    Harbo, Anja (3.0,nnnn)          
    Winsell, Madeline (3.0,nnnn)          
    Kracht, Noah (3.0,nnnn)          
3 Parn Parnassus (5) 15.0 66.0 51.0 244.0 45.0
    Ross, Lillian (5.0,nnnn)          
    Villars, Grant (4.0,nnnn)          
    Bennett, Ty (4.0,nnnn)          
    Baer, Arwen (2.0,nnnn)          
4 Wyzta Wayzata, Wayzata, MN (6) 14.0 74.0 43.0 277.0 47.0
    Chen, Bruce (4.0,nnnn)          
    Ryan, Aidan (4.0,nnnn)          
    Carroll, Sean (3.0,nnnn)          
    Lohstreter, Sullivan (3.0,nnnn)          
    Birnstengel, Ben (3.0,nnnn)          
5 Shkp Shkp (5) 14.0 71.5 44.0 246.0 48.0
    Barber, Jack (4.0,nnnn)          
    Dickman, Macy (4.0,nnnn)          
    Nelson, Alexander (3.0,nnnn)          
    Rodberg, Grant (3.0,nnnn)          
6 Owatna Owatonna, Lincoln, Owatonna, MN (7) 13.0 82.0 44.0 277.0 54.0
7 SLP St. Louis Park – CCC, St. Louis (5) 13.0 71.0 49.0 248.0 47.0
8 Chsk Chaska, Chaska, MN (4) 11.0 70.0 41.0 234.0 45.5
9 EdnPr Eden Prairie, Eden Prairie, MN (3) 9.0 60.5 34.0 219.0 38.5
10 CBA Center for Blade Arts, Minneapo (3) 9.0 57.0 38.0 205.0 38.0
11 RchMnt Rochester Montessori, Rochester (2) 7.0 38.0 26.0 140.0 25.0
12 DPC District Program Center, Cottag (2) 4.0 29.5 11.0 104.0 19.5
13 PrLk Prior Lake, Prior Lake, MN (1) 4.0 25.0 18.0 89.0 16.0
14 Byron Byron (1) 3.0 19.0 14.0 75.0 13.0
15 Andvr Andvr (1) 2.0 9.5 2.0 32.0 6.5
16 RYF Rochester Youth Fencers, Roches (1) 0.0 8.0 0.0 25.0 3.0

 

Team 2-5 Grades

Plc Code Name (Players:Top 4 used) Score Solk Cum CumOp Med
               
1 TCFC Twin Cities Fencing Club, St. P (5) 18.0 89.0 67.0 329.0 59.0
    Naidl, Josiah (6.0,nnnn)          
    Wyatt, Stella (4.0,nnnn)          
    Davis, Jace (4.0,nnnn)          
    Atteberry , Jessica (4.0,nnnn)          
2 Chsk Chaska, Chaska, MN (9) 18.0 87.0 68.0 322.0 55.5
    Demarre, Zeke (5.0,nnnn)          
    Hines, Leighton (5.0,nnnn)          
    Roussopoulos, Jackson (4.0,nnnn)          
    Gunhus, Charlotte (4.0,nnnn)          
3 SLP St. Louis Park – CCC, St. Louis (6) 17.0 77.5 58.0 285.0 52.5
    Bullard, Sydney (6.0,nnnn)          
    Dyer, Anna (4.0,nnnn)          
    Pascual, Aurora (4.0,nnnn)          
    Onbasi, Emma (3.0,nnnn)          
    Ostfield, Mati (3.0,nnnn)          
    Pascual, Cello (3.0,nnnn)          
4 RchMnt Rochester Montessori, Rochester (14) 16.0 95.0 62.0 336.0 62.0
    Hommerding, Tanner (4.0,nnnn)          
    Hommerding, Gavin (4.0,nnnn)          
    Price, Benjamin (4.0,nnnn)          
    Keegan, Adam (4.0,nnnn)          
    Toledano, Nelly (4.0,nnnn)          
    Bradford, Spencer (4.0,nnnn)          
    Hashmi, Mushaf (4.0,565)          
5 Owatna Owatonna, Lincoln, Owatonna, MN (4) 14.0 68.0 44.0 241.0 45.0
    Jensen, Porter (4.0,nnnn)          
    Wray-Raabolle, Quinlan (4.0,nnnn)          
    Ratcliff, Carter (4.0,nnnn)          
    Erler, Tayton (2.0,nnnn)          
6 CBA Center for Blade Arts, Minneapo (3) 13.0 54.0 43.0 209.0 34.0
7 Nrthrp Northrop, Minneapolis, MN (4) 10.0 65.0 32.0 223.0 43.5
8 DPC District Program Center, Cottag (4) 9.0 61.5 31.0 219.0 41.5
9 Parn Parnassus (2) 9.0 39.0 31.0 139.0 27.0
10 Byron Byron (3) 8.0 52.0 29.0 189.0 36.5
11 PrLk Prior Lake, Prior Lake, MN (3) 6.0 46.0 17.0 151.0 31.0
12 Mnkto Mnkto (3) 6.0 42.0 24.0 153.0 29.5
13 Edina Edina, Edina, MN (2) 6.0 34.0 19.0 122.0 23.0
14 LkVl Lakeville, Lakeville, MN (2) 5.0 31.0 12.0 110.0 18.0
15 Shkp Shkp (2) 3.0 31.5 11.0 102.0 22.5
16 StPt St. Peter, St. Peter, MN (3) 3.0 29.5 9.0 100.0 20.5
17 Rchstr Rochester (2) 3.0 23.5 10.0 79.0 14.5
18 Wyzta Wayzata, Wayzata, MN (1) 4.0 20.0 16.0 74.0 14.0
19 StStan St. Stanislaus (1) 3.0 18.0 9.0 60.0 12.0
20 SnstTr Sunset Terrace (1) 2.0 14.0 8.0 42.0 9.0
21 StPlAc St. Paul Academy, St. Paul, MN (1) 0.0 6.0 0.0 21.0 2.0

6-7 Foil

No. Name Gr Team Pts Local TBrk1 TBrk2 Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5 Rnd6
1 Moberg, Samuel 6 RchMnt 6.0   23.5 21.0 W11 W2 W7 W4 W8 W5
2 Larson, Brenden 7 StPt 5.0   22.5 16.0 W25 L1 W15 W9 W7 W4
3 Ross, Lillian 7 Parn 5.0   16.5 16.0 W21 L6 W17 W13 W14 W12
4 Mckinley, Luke 7 SLP 4.0   23.0 17.0 W22 W5 W10 L1 W6 L2
5 Chen, Bruce 7 Wyzta 4.0   22.0 15.0 W15 L4 W20 W8 W10 L1
6 Mauseth, Hayden 7 CBA 4.0   20.5 16.0 W9 W3 W24 L7 L4 W16
7 Villars, Grant 6 Parn 4.0   20.0 14.0 -B- W17 L1 W6 L2 W10
8 Kritta, Cameron 7 CBA 4.0   18.5 16.0 W23 W18 W13 L5 L1 W14
9 Dickman, Macy 7 Shkp 4.0   18.0 12.0 L6 W12 W22 L2 W11 W18
10 Guziak, Nick 7 Byron 3.0   19.0 14.0 W14 W19 L4 W16 L5 L7
11 Harbo, Anja 6 StPt 3.0   18.5 9.0 L1 W25 L14 W17 L9 W19
12 Kracht, Noah 6 StPt 3.0   17.0 9.0 L20 L9 W23 W18 W15 L3
13 Wakeham, Tim 7 SLP 3.0   16.0 12.0 W24 W20 L8 L3 L21 W17
14 Augustine, Demir 6 SLP 3.0   16.0 11.0 L10 -B- W11 W24 L3 L8
15 Grniet, Emma 7 SLP 3.0   16.0 9.0 L5 W23 L2 W22 L12 W21
16 Wakeham, Paul 7 SLP 3.0   14.0 11.0 L17 W22 W18 L10 W19 L6
17 Sanders, Jack 7 EdnPr 2.0   18.5 8.0 W16 L7 L3 L11 W24 L13
18 Gunhus, Cooper 6 Chsk 2.0   18.0 8.0 W19 L8 L16 L12 W20 L9
19 Karras-Sack, Connor 6 DPC 2.0   15.0 7.0 L18 L10 W21 W20 L16 L11
20 Horton, Seth 6 TCFC 2.0   15.0 7.0 W12 L13 L5 L19 L18 W23
21 Winsell, Maya 6 StPt 2.0   15.0 5.0 L3 L24 L19 W23 W13 L15
22 Tollefson, Grace 7 StPt 1.0   16.0 1.0 L4 L16 L9 L15 L23 W24
23 Sackett, Logan 7 Owatna 1.0   15.0 2.0 L8 L15 L12 L21 W22 L20
24 Miland, Isaiah 6 RchMnt 1.0   14.5 5.0 L13 W21 L6 L14 L17 L22
25 Mcwilliams, Brennan 6 RYF 0.0   8.0 0.0 L2 L11 -U- -U- -U- -U-

8-12 Foil

No. Name Gr Team Pts Local TBrk1 TBrk2 Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5 Rnd6
1 Boles, Sophia 9 TCFC 6.0   22.0 21.0 W8 W23 W9 W7 W5 W4
2 Pflaum, Pippa 7 TCFC 6.0   21.0 21.0 W19 W6 W13 W4 W12 W5
3 Olson, Emerson 8 TCFC 5.0   16.0 15.0 L12 W28 W25 W16 W14 W6
4 Wilkins, Mateo 8 Owatna 4.0   27.0 17.0 W14 W7 W11 L2 W9 L1
5 Hanson, Aiden 9 PrLk 4.0   25.0 18.0 W10 W17 W21 W12 L1 L2
6 Harbo, Torin 10 StPt 4.0   21.0 15.0 W32 L2 W33 W10 W11 L3
7 Dayton, Eli 9 EdnPr 4.0   21.0 13.0 W18 L4 W23 L1 W15 W12
8 Ryan, Aidan 9 Wyzta 4.0   20.0 11.0 L1 W20 L15 W19 W23 W13
9 Brown, Ian 8 StPt 4.0   19.0 15.0 W28 W25 L1 W15 L4 W14
10 Barber, Jack 8 Shkp 4.0   19.0 12.0 L5 W26 W19 L6 W17 W18
11 Bennett, Ty 9 Parn 4.0   18.5 15.0 W20 W24 L4 W17 L6 W22
12 Snay, Connor 10 StPt 3.0   23.5 15.0 W3 W30 W16 L5 L2 L7
13 Binner, Sophie 8 EdnPr 3.0   21.0 13.0 W27 W21 L2 L14 W16 L8
14 Nelson, Alexander 9 Shkp 3.0   19.5 12.0 L4 W31 W24 W13 L3 L9
15 Hanson, Caden 8 Owatna 3.0   19.0 10.0 L17 W27 W8 L9 L7 W24
16 Martin, William 8 Chsk 3.0   18.0 12.0 W26 W18 L12 L3 L13 W23
17 Winsell, Madeline 9 StPt 3.0   18.0 11.0 W15 L5 W29 L11 L10 W25
18 Flynn, Reece 11 Owatna 3.0   18.0 9.0 L7 L16 W26 W24 W20 L10
19 Baird, Jasper 10 Owatna 3.0   18.0 8.0 L2 W32 L10 L8 W33 W27
20 Rodberg, Grant 9 Shkp 3.0   15.0 8.0 L11 L8 W30 W32 L18 W29
21 Lohstreter, Sullivan 8 Wyzta 3.0   13.0 9.0 W29 L13 L5 L23 W32 W28
22 Birnstengel, Ben 9 Wyzta 3.0   11.0 8.0 L23 L33 -B- W27 W26 L11
23 Hart, Stirling 8 Owatna 2.0   22.5 9.0 W22 L1 L7 W21 L8 L16
24 Bloom, Aiden 8 StPt 2.0   15.5 8.0 W33 L11 L14 L18 W30 L15
25 Franchino, Austin 9 Wyzta 2.0 545 15.5 8.0 -B- L9 L3 W30 L27 L17
26 Reinarts, Austin 10 StPt 2.0   15.0 4.0 L16 L10 L18 W31 L22 W33
27 Hartmann, Tate 8 Shkp 2.0   14.5 6.0 L13 L15 W31 L22 W25 L19
28 Nordman, Aaron 8 DPC 2.0   14.5 4.0 L9 L3 L32 -B- W29 L21
29 Peterson, Bailey 10 Owatna 2.0   11.5 7.0 L21 -B- L17 W33 L28 L20
30 Baer, Arwen 8 Parn 2.0   11.0 6.0 W31 L12 L20 L25 L24 -B-
31 Bennett, Aj 10 Andvr 2.0   9.5 2.0 L30 L14 L27 L26 -B- W32
32 Kadlec, Elijah 8 Chsk 1.0   16.0 4.0 L6 L19 W28 L20 L21 L31
33 Ross, Julia 9 Parn 1.0   15.0 5.0 L24 W22 L6 L29 L19 L26

6-12 Epee

No. Name Gr Team Pts Local TBrk1 TBrk2 Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5 Rnd6
1 Flanigan, Kendra 10 TCFC 6.0   18.0 21.0 W3 W7 W2 W6 W4 W5
2 Gregory, William 10 Chsk 5.0   18.0 17.0 W4 W5 L1 W8 W3 W6
3 Xiong, Angelica 6 TCFC 4.0   17.0 13.0 L1 W4 W6 W7 L2 W8
4 Carroll, Sean 12 Wyzta 3.0   19.0 8.0 L2 L3 W8 W5 L1 W7
5 Kari, Ryan 5 TCFC 3.0   17.0 12.0 W6 L2 W7 L4 W8 L1
6 Kinsella, Margaret 7 TCFC 2.0   19.0 7.0 L5 W8 L3 L1 W7 L2
7 Gerber, Will 6 CBA 1.0   18.0 6.0 W8 L1 L5 L3 L6 L4
8 Price, Lenea 6 TCFC 0.0   18.0 0.0 L7 L6 L4 L2 L5 L3

2-3 Grades

No. Name Gr Team Pts Local TBrk1 TBrk2 Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5 Rnd6
1 Bullard, Sydney 3 SLP 6.0   23.0 21.0 W22 W3 W12 W4 W2 W9
2 Demarre, Zeke 3 Chsk 5.0   20.5 19.0 W25 W8 W23 W13 L1 W4
3 Hines, Leighton 3 Chsk 5.0   20.5 16.0 W26 L1 W19 W15 W13 W6
4 Hommerding, Gavin 3 RchMnt 4.0   25.0 17.0 W18 W15 W5 L1 W8 L2
5 Gunhus, Charlotte 2 Chsk 4.0   22.5 15.0 W11 W6 L4 W7 L9 W12
6 Keegan, Adam 3 RchMnt 4.0   22.0 15.0 W7 L5 W24 W14 W10 L3
7 Jensen, Porter 2 Owatna 4.0   20.0 12.0 L6 W17 W20 L5 W15 W13
8 Dyer, Anna 3 SLP 4.0   18.5 14.0 W19 L2 W29 W12 L4 W14
9 Wray-Raabolle, Quinlan 3 Owatna 4.0   18.5 14.0 L16 W21 W30 W23 W5 L1
10 Ratcliff, Carter 2 Owatna 4.0   16.5 13.0 L12 W25 W22 W16 L6 W18
11 West, Riley 3 PrLk 4.0   14.0 9.0 L5 L22 -B- W20 W24 W17
12 Mulligan, Fintan 2 RchMnt 3.0   22.0 13.0 W10 W24 L1 L8 W23 L5
13 Leggett, Emilia 3 RchMnt 3.0   20.5 15.0 W28 W27 W14 L2 L3 L7
14 Halvorson, Boede 3 DPC 3.0   19.0 13.0 W17 W16 L13 L6 W27 L8
15 Shusta, Lily 2 Edina 3.0   18.0 11.0 W29 L4 W27 L3 L7 W24
16 Toledano, Eva 3 RchMnt 3.0   18.0 11.0 W9 L14 W26 L10 L17 W23
17 Ostfield, Mati 3 SLP 3.0   17.0 9.0 L14 L7 W25 W26 W16 L11
18 Pascual, Cello 2 SLP 3.0   16.0 9.0 L4 L29 W28 W21 W19 L10
19 Musolf, Jack 3 Edina 3.0   16.0 8.0 L8 -B- L3 W22 L18 W27
20 Martin, Wesley 2 Chsk 3.0   14.5 8.0 L24 W28 L7 L11 W22 W25
21 Novak, Miles 2 Nrthrp 3.0   13.0 7.0 L23 L9 W31 L18 W29 W28
22 Walker, Viola 3 RchMnt 2.0   20.0 6.0 L1 W11 L10 L19 L20 W29
23 Lujan, Emily 2 Byron 2.0   18.5 11.0 W21 W30 L2 L9 L12 L16
24 Hunter, Miles 2 Nrthrp 2.0   17.5 9.0 W20 L12 L6 W29 L11 L15
25 Feldman-Chicoma, Alma 3 RchMnt 2.0   17.0 4.0 L2 L10 L17 -X- W26 L20
26 Kvalseth, Jee 3 Nrthrp 2.0   14.5 6.0 L3 W31 L16 L17 L25 W30
27 Hensel, Grant 2 Mnkto 2.0   13.5 9.0 W31 L13 L15 W30 L14 L19
28 Ribar, Simon 2 StPt 2.0   12.5 4.0 L13 L20 L18 -B- W30 L21
29 Schley, Jackson 2 StPt 1.0   17.0 5.0 L15 W18 L8 L24 L21 L22
30 Parsekar, Shaun 2 DPC 1.0   11.5 5.0 -X- L23 L9 L27 L28 L26
31 Larson, Peter 2 Rchstr 0.0   7.0 0.0 L27 L26 L21 -F- -U- -U-
32 Kuhlman, Calvin 3 StPt 0.0   0.0 0.0 -F- -U- -U- -U- -U- -U-

4-5 Grades

No. Name Gr Team Pts Local TBrk1 TBrk2 Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5 Rnd6
1 Naidl, Josiah 5 TCFC 6.0   23.5 21.0 W33 W4 W3 W5 W6 W14
2 Bolognino, Kara 5 Parn 5.0   22.0 18.0 W26 W23 W12 L9 W8 W13
3 Torcat, Pablo 5 CBA 5.0   22.0 17.0 W29 W35 L1 W11 W7 W9
4 Jarcho, Beckett 5 CBA 5.0   19.0 16.0 W41 L1 W31 W22 W17 W5
5 Hommerding, Tanner 5 RchMnt 4.0   25.0 17.0 W21 W7 W17 L1 W10 L4
6 Roussopoulos, Jackson 4 Chsk 4.0   23.5 18.0 W18 W20 W14 W10 L1 L8
7 Wyatt, Stella 4 TCFC 4.0   23.0 14.0 W15 L5 W19 W12 L3 W28
8 Price, Benjamin 4 RchMnt 4.0   23.0 13.0 L11 W27 W23 W16 L2 W6
9 Davis, Jace 5 TCFC 4.0   22.5 18.0 W28 W22 W18 W2 L14 L3
10 Yu, Tianqi 4 Wyzta 4.0   20.0 16.0 W37 W16 W11 L6 L5 W32
11 Atteberry , Jessica 4 TCFC 4.0   20.0 14.0 W8 W30 L10 L3 W34 W22
12 Toledano, Nelly 5 RchMnt 4.0   19.5 14.0 W34 W25 L2 L7 W24 W21
13 Bradford, Spencer 5 RchMnt 4.0   19.0 14.0 L19 W26 W33 W30 W15 L2
14 Hashmi, Mushaf 5 RchMnt 4.0 565 18.5 15.0 -B- W31 L6 W24 W9 L1
15 Rudenko, Polina 5 Parn 4.0   17.0 13.0 L7 W39 W20 W34 L13 W17
16 Pascual, Aurora 5 SLP 4.0   17.0 13.0 W43 L10 W32 L8 W29 W18
17 Phonprasansack, Grayson 4 TCFC 3.0   20.0 14.0 W36 W19 L5 W35 L4 L15
18 Guo, Yuqin 5 Nrthrp 3.0   20.0 10.0 L6 W38 L9 W25 W19 L16
19 Onbasi, Emma 4 SLP 3.0   19.0 10.0 W13 L17 L7 W20 L18 W30
20 Lujan, Evan 5 Byron 3.0   18.0 9.0 W27 L6 L15 L19 W35 W31
21 Paulsen, Zephyr 4 StStan 3.0   18.0 9.0 L5 L29 W27 W37 W23 L12
22 Lesher, Lucas 4 RchMnt 3.0   17.0 12.0 W42 L9 W35 L4 W31 L11
23 Huesman, Andrew 5 Rchstr 3.0   16.5 10.0 W24 L2 L8 W39 L21 W40
24 Ruhnke, William 5 Byron 3.0   15.5 9.0 L23 -B- W25 L14 L12 W34
25 Johnson, Ricky 5 Chsk 3.0   15.5 9.0 W32 L12 L24 L18 W33 W29
26 Timmerman, August 4 LkVl 3.0   14.0 6.0 L2 L13 L40 W41 W39 W36
27 Larter, Duncan 5 DPC 3.0   14.0 6.0 L20 L8 L21 W42 W37 W38
28 Zeitler, Blake 5 CBA 3.0   13.0 10.0 L9 W41 L39 W40 W30 L7
29 Mackinnon, Chase 5 PrLk 2.0   19.0 8.0 L3 W21 L30 W38 L16 L25
30 Lesueur, Connor 5 Chsk 2.0   18.0 10.0 W38 L11 W29 L13 L28 L19
31 Hensel, Silas 4 Mnkto 2.0   17.5 9.0 W40 L14 L4 W32 L22 L20
32 Craig, Sam 5 DPC 2.0   17.0 7.0 L25 W37 L16 L31 W36 L10
33 Anderson, Jake 4 LkVl 2.0   17.0 6.0 L1 W40 L13 L36 L25 W39
34 Montecillo, Citlalli Brianna 4 Shkp 2.0   16.5 9.0 L12 W42 W36 L15 L11 L24
35 Sumner, Daniel 5 Chsk 2.0   16.0 7.0 W39 L3 L22 L17 L20 W41
36 Mccarty, Joseph 4 SnstTr 2.0   14.0 8.0 L17 W43 L34 W33 L32 L26
37 Erler, Tayton 4 Owatna 2.0   13.0 5.0 L10 L32 W41 L21 L27 W42
38 Anderson, Samuel 4 Mnkto 2.0   11.0 6.0 L30 L18 W42 L29 W40 L27
39 Keegan, Annabel 5 RchMnt 1.0   17.0 4.0 L35 L15 W28 L23 L26 L33
40 Tobin, Zavi 5 Chsk 1.0   15.0 4.0 L31 L33 W26 L28 L38 L23
41 Sell, Cameron 4 Shkp 1.0   15.0 2.0 L4 L28 L37 L26 W42 L35
42 Carlson, Malakai 4 PrLk 0.0   13.0 0.0 L22 L34 L38 L27 L41 L37
43 Doody, Ava 4 StPlAc 0.0   6.0 0.0 L16 L36 -U- -U- -U- -U-

6-12 Grades Direct Elimination

 

Final Results
Event classification: E1
Place Name Club(s) Division Country Class. Earned*
1 Wilkins, Mateo     USA  E19 
2 Pflaum, Pippa     USA   
3 Boles, Sophia     USA   
4 Harbo, Torin        
5 Olson, Emerson     USA   
6 Hanson, Aiden        
7 Dayton, Eli        
8 Ryan, Aidan        
*Earned classifications are not official until recorded by the National Office.
Round #1 – DE – Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Division Country Status
1 Boles, Sophia     USA   
2 Pflaum, Pippa     USA   
3 Olson, Emerson     USA   
4 Wilkins, Mateo     USA   
5 Hanson, Aiden        
6 Harbo, Torin        
7 Dayton, Eli        
8 Ryan, Aidan        

 

Round #1 – DE – Scores
Table of 8 Semi-Finals Finals  
       
(1)
Boles, Sophia 
     
USA  (1)
Boles, Sophia 
   
(8)
Ryan, Aidan 
15 – 3     
    (4)
Wilkins, Mateo 
 
(5)
Hanson, Aiden 
  15 – 14   
  (4)
Wilkins, Mateo 
   
(4)
Wilkins, Mateo 
15 – 2     
USA      (4)
Wilkins, Mateo 
(3)
Olson, Emerson 
    15 – 11 
USA  (6)
Harbo, Torin 
   
(6)
Harbo, Torin 
15 – 12     
    (2)
Pflaum, Pippa 
 
(7)
Dayton, Eli 
  15 – 11   
  (2)
Pflaum, Pippa 
   
(2)
Pflaum, Pippa 
15 – 8     
USA       

 

Fence-off for Third  
   
(1)
Boles, Sophia 
 
USA  (1)
Boles, Sophia 
(6)
Harbo, Torin 
15 – 9 
   

 

 

 

 

Final Results
Event classification: E1
Place Name Club(s) Division Country Class. Earned*
1 Flanigan, Kendra       E19 
2 Gregory, William Chsk       
3 Xiong, Angelica        
4 Kari, Ryan        
5 Carroll, Sean Wyzta       
6 Kinsella, Margaret        
7 Gerber, Will        
8 Price, Lenea        
*Earned classifications are not official until recorded by the National Office.
Round #1 – DE – Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Division Country Status
1 Flanigan, Kendra        
2 Gregory, William CHSK       
3 Xiong, Angelica        
4 Carroll, Sean WYZT       
5 Kari, Ryan        
6 Kinsella, Margaret        
7 Gerber, Will        
8 Price, Lenea        

 

Round #1 – DE – Scores
Table of 8 Semi-Finals Finals  
       
(1)
Flanigan, Kendra 
     
  (1)
Flanigan, Kendra 
   
(8)
Price, Lenea 
15 – 10     
    (1)
Flanigan, Kendra 
 
(5)
Kari, Ryan 
  15 – 11   
  (5)
Kari, Ryan 
   
(4)
Carroll, Sean 
15 – 13     
WYZT      (1)
Flanigan, Kendra 
(3)
Xiong, Angelica 
    15 – 9 
  (3)
Xiong, Angelica 
   
(6)
Kinsella, Margaret 
15 – 12     
    (2)
Gregory, William 
 
(7)
Gerber, Will 
  15 – 10   
  (2)
Gregory, William 
   
(2)
Gregory, William 
15 – 1     
CHSK       

 

Fence-off for Third  
   
(5)
Kari, Ryan 
 
  (3)
Xiong, Angelica 
(3)
Xiong, Angelica 
15 – 14 
   

 

 

 

 

Final Results
Event classification: E1
Place Name Club(s) Division Country Class. Earned*
1 Ross, Lillian       E19 
2 Chen, Bruce        
3 Moberg, Samuel        
4 Larson, Brenden        
5 Mckinley, Luke        
6 Mauseth, Hayden        
7 Villars, Grant        
8 Kritta, Cameron        
*Earned classifications are not official until recorded by the National Office.
Round #1 – DE – Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Division Country Status
1 Moberg, Samuel        
2 Larson, Brenden        
3 Ross, Lillian        
4 Mckinley, Luke        
5 Chen, Bruce        
6 Mauseth, Hayden        
7 Villars, Grant        
8 Kritta, Cameron        

 

Round #1 – DE – Scores
Table of 8 Semi-Finals Finals  
       
(1)
Moberg, Samuel 
     
  (1)
Moberg, Samuel 
   
(8)
Kritta, Cameron 
15 – 6     
    (5)
Chen, Bruce 
 
(5)
Chen, Bruce 
  15 – 14   
  (5)
Chen, Bruce 
   
(4)
Mckinley, Luke 
15 – 14     
      (3)
Ross, Lillian 
(3)
Ross, Lillian 
    15 – 13 
  (3)
Ross, Lillian 
   
(6)
Mauseth, Hayden 
15 – 7     
    (3)
Ross, Lillian 
 
(7)
Villars, Grant 
  15 – 14   
  (2)
Larson, Brenden 
   
(2)
Larson, Brenden 
15 – 13     
       

 

Fence-off for Third  
   
(1)
Moberg, Samuel 
 
  (1)
Moberg, Samuel 
(2)
Larson, Brenden 
15 – 4 
   

 

 

 

 

GRADES 2-5 Fencing Tournament Basics (See FAQ below as well)

† Individual Tournament:  Every student will participate in 6 fencing rounds.  This is NOT a single elimination tournament.  Students will compete against other fencers of similar grade level (2-3, 4-5).  We reserve the option to combine or separate grade levels based on the number of participants.

† Swiss Play: Participants are matched against others of similar skill level and grade.  If a player wins more bouts, they will  compete against other players who have more wins.  By the 6th round, we will have a clear champion.

† Medals & Trophies:  Trophies are given out to 1st – 5th place in each grade level category.  Medals are given out based on performance (i.e. 3.5+ points = Gold, 2.5-3.5 = Silver, etc.).  Every student will get either a trophy or a medal by the end of the day.

† Tie Breakers:  We use a computer-calculated tie breaker system.  Details will be posted at the tournament.

GRADES 6-12 Fencing Tournament Basics (See FAQ below as well)

New System

• Rounds 1-6; Swiss style pairings, as we have done in the past.  Everyone fences five to six times.  This is non-elimination.

  ° Team score is based on the score of the top four fencers from each team/club across all three divisions (6-7 Foil, 8-12 Foil, 6-12 Epee).  Team trophies are presented at the end of the sixth round.

  ° Individual medals are given at the end of the sixth round.

      ° Gold = 4.0 points are more without a trophy; Silver = 3.0 points; Bronze = 2.0 points or less.

• Rounds 1-6 are scheduled to be completed by 5:30pm.

 

Elimination Rounds

• The top 8 fencers from each division are promoted to a single elimination event.  

  ° Fencers are seeded based on their finish in Rounds 1-6.

  ° Fencers fence until eliminated, with a fence off for third place.

  ° Individual trophies are given to the top four fencers in each division.

• The elimination rounds are scheduled to be completed by 6:30pm.

Sign up today to THINK, LEARN and PLAY WELL with {YEL!}

 



  • 1.FENCING TOURNAMENT FAQ
    A description of Youth Enrichment League (YEL) fencing tournaments as well as other MN tournaments.
  • How do we check in?
    Chet Gunhus28-11-2016

    1) Go to the check in table and make sure your name, school, grade and emergency number are all correct.
    2) Go to the gym area.
    3) Find the equipment tables.
    4) Get the equipment you need to compete that day. NOTE: We have enough equipment for 150 competitors of varying size, however, we cannot guarantee that all fencers will have the exact size they need. You'll need:
    • Mask
    • Jacket
    • Glove
    • Chest Plate (grades 2-7 only)
    • Plastron (grades 8-12 and 6-7 at coach's discretion)
    • Foils and epees are provided by staff and are kept at each strip.
    5) Find your seating area.
    • Grades 2-5 are split by section
    • Grades 2-3 are on the right side of the gym as you sit in the audience.
    • Grades 4-5 are on the left side of the gym as you sit in the audience.
    • Grades 6-12 are split by section
    • Grades 6-7 are on the right side of the gym as you sit in the audience.
    • Grades 8-12 are on the left side of the gym as you sit in the audience.
    *NOTE: If one section has significantly more fencers, then we may move a group of kids to a different side of the gym in order to stay within our time constraints.

    6) Parents can sit in the bleachers. Follow the guidelines above so you are seated near your fencer.
    7) Fencers should then warm up.
    • Go through your footwork drills.
    • Find a partner, share a strip and do some blade work.
    • Safety is of the utmost importance. Make sure there aren't other fencers walking around you. If there are, call a "HALT" to the action.
    • Fence a match with a friend.
    • If an electric strip is available, we suggest you practice on one of those strips as well as on a non-electric strip.
    8) Wait for announcements.
    9) See "What is the schedule?" for an itinerary.

  • What is the schedule?
    Chet Gunhus28-11-2016

    Grades 2-5 (Grades 6-12 scroll down a bit):
    • 8-8:30am: Check in and set up. Get your gear after checking in.
    • 8:30-8:35am: Announcements.
    • *8:40-9:20: Round 1
    • *9:20-10:00: Round 2
    • *10:00-10:40: Round 3
    • *10:40-11:20: Round 4
    • *11:20-12:00: Round 5
    • *12:00-12:40: Round 6
    • *12:40-1:00: Gap time. Make-up time.
    • *1:00-1:15: Trophy Presentations
    * All times are approximations and may change with no notice.

    Grades 6-12:
    • 1:00-1:30: Check in and set up. Get your gear after checking in.
    • 1:30-1:35: Announcements.
    • *1:35-2:05: Round 1
    • *2:05-2:35: Round 2
    • *2:35-3:05: Round 3
    • *3:05-3:35: Round 4
    • *3:35-4:05: Round 5
    • *4:05-4:35: Round 6
    • *4:35-5:00: Gap time. Make-up time.
    • *1:00-1:15: Trophy Presentations
    * All times are approximations and may change with no notice.

  • How long is the tournament?
    Chet Gunhus23-11-2016

    Our fencing tournaments are non-elimination.  Each fencer will compete in six rounds of fencing (a few students may receive a bye if there are an odd number of participants).

  • What do I need to wear?
    Chet Gunhus28-11-2016

    All fencing equipment is provided: Masks, jackets, chest plates or plastrons, glove and foils or epees.

    We suggest students wear:
    • Court shoes.
    • Knee high socks
    • Knickers, baseball pants or sweat pants. NOTE: The entire leg must be covered.
    • A light t-shirt.
    • A water bottle, if wanted. We do have bottled water at concessions.
    • Snacks. We do have snacks at concessions.
    • A small towel. High school fencers tend to sweat more. They may want to have their own towel on hand.
     

  • What do we need to bring?
    Chet Gunhus28-11-2016

    See "What do we need to wear?"

  • Do you provide equipment?
    Chet Gunhus23-11-2016

    Yes.  We provide: masks, jackets, gloves, foils, chest plates (for grades 2-7) and plastrons (for grades 8-12).

    Fencers should also wear:

    • Knickers or sweat pants.  Baseball/softball pants works really well if knickers aren't available.

    • Court or sport shoes.

    • Long socks to the knee if wearing knickers or baseball/softball pants.

    • We recommend a light t-shirt.  The chest plate or plastron and the fencing jacket keep fencers quite warm.

  • Does my fencer stay all day?
    Chet Gunhus23-11-2016

    Our fencing tournaments are non-elimination chess tournaments.  Meaning that all students participate all day.  Parents should count on their child staying until after the prizes are awarded.

    Timing is typically (but not always):

    Grades 2-5 = 8:30am-1:00pm (Check-in begins at 8am)

    Grades 6-12 = 1:30pm-5:00pm (Check-in begins at 1pm)

  • Do you provide electric equipment?
    Chet Gunhus23-11-2016

    We want to give many fencers the experience of fencing with electric equipment as they do in the olympics and USFA events.

    To do so, we provide four electric strips out of 10 strips at our fencing tournaments.  We also provide lames (pronounced la-mays), body cords, electric foils and epees, floor cords and reels.

    If your child is scheduled for an electric strip, we encourage you to allow them to fence on it.  Yes, it may be new for some, but it is an opportunity to fence "like the big kids".

  • What is the USFA?
    Chet Gunhus23-11-2016

    The USFA (United States Fencing Association) is the governing body for competitive fencing in the United States.  YEL adheres to most of the same rules and certainly the same spirit as the USFA.  For the sake of ease for the competitors and parents' pocketbooks, here are some differences between YEL and USFA events:

    • USFA requires each competitor to provide three working weapons.  YEL provides all equipment.

    • USFA requires knickers.  YEL requires sweat pants or baseball/softball pants.

    • USFA requires knee length socks.  YEL requires that the legs are covered entirely.

    • USFA uses the bib of the mask as a point area for foil.  YEL does not provide electric bibs.  The referees decide whether the strike was on target.

  • How do you pair the Grade 2-5 students?
    Chet Gunhus23-11-2016

    At all YEL fencing tournaments, we don't know the level of play of all fencing players.  So, the software we use (WinTD) is designed to put all students into one bracket, separated by grade levels.  This is called Swiss Style bracketing or pairing.

    In early rounds, students are paired at random with preference given to pairing the most experienced students against the least experienced.  So, if you have an established LOCAL rating of 800 or more, you will likely play another player with no rating or an assigned rating of 200-400.

    As the rounds progress, the determining factors are:

    • Score - In the fourth round, for instance, a student with 3 points will likely play another player with 3 points.  A player with 0 points will likely play another player with 0 points.  Etc.
    • Team - The software will avoid pairing students from the same school.  Usually only the Grade 6+ division might play players from the same school, but the K-1, 2-3 and 4-5 divisions will not unless an announcement is made to the contrary at the tournament.
      • PLEASE LET US KNOW IF A STUDENT IS PAIRED AGAINST SOMEONE FROM THE SAME SCHOOL!

    NOTE: When a division has 7 or fewer players, we may decide to use a round robin or double round robin format.  In this format, each player plays every other player in their division once or twice.

  • What is a "bye" or "Please Wait"
    Chet Gunhus23-11-2016

    When there is an odd number of participants in a division, one person each round is assigned a “Bye”.  It is marked as “Please Wait” on the pairing sheet.

    If you receive a bye, you get 1 point and you take a break for that round.  It is very unusual to receive more than one bye in a one day tournament.

    In divisions with 13 or more players, byes are usually assigned to students with lower point totals.  If 9 or fewer players, the computer tries to make sure most participants receive a bye, but this is not always possible.

    It should also be noted that the computer software tries to avoid assigning byes to players from the same school in the same division throughout that tournament.

  • What is a good result?
    Chet Gunhus23-11-2016

    I think the first determining factors are:

    • Did your child have fun?
    • Are they interested in future fencing classes and fencing tournaments?

    As far as the score goes, Swiss Style tournaments are designed to have a few people at the top, a few people at the bottom and a bunch of people in the middle.  Most players leave with a score of 2.0 to 3.5.

    In chess jargon:

    • A plus player is a player with a final score greater than the number of rounds divided by 2.
      • 3.5 or more at a YEL six round tournament.
    • A minus player is a player with a final score less than the number of rounds divided by 2.
      • 2.5 or less at a YEL six round tournament.
    • An even player is a player with a final score equal to the number of rounds divided by 2.
      • 3.0 score at a YEL six round tournament.
  • Is there food?
    Chet Gunhus28-11-2016

    We do have a concession stand with snack and beverage items. We have pop, peanuts, cookies, crackers, gatorade and water.

    We ask that your child take good care of the fencing gear they are wearing and avoid spilling on it.

  • Why do we have to wear chest plates?
    Chet Gunhus28-11-2016

    Chest plates are used for all students in grades 2-7.  Chest plates help to minimize the impact of a touch on the chest and ribs area.  We have found that students who wear chest plates focus less on getting hit and more on technique.

  • Why do we have to wear a plastron?
    Chet Gunhus28-11-2016

    A plastron is vital for safety when fencers are strong enough to break a blade.  The plastron is double seamed so that if a blade breaks during a bout, the broken blade will glance off of the plastron and will not cause injury.

    We require plastrons for students in grades 8-12 and grades 6-7 at the coach's discretion.  Essentially, if you are strong enough to break a blade, you and your opponent must wear a plastron.

  • Why do we use electric equipment?
    Chet Gunhus28-11-2016

    We want to introduce our students to the atmosphere they would find if they competed at USFA events or in a Minnesota State High School Fencing League event (the State Tournament, for instance). We would like many fencers to get used the the electric equipment because as they get older, they will be on electric strips more and more.

    Electric strips also provide more accurate scoring and the referee can focus on other aspects of the rules (right of way in foil, for instance).

    Usually, the students with higher scores are on the electric strips. We do this to give every opportunity for those students to get the right result for their bout.

  • Why don't you have all electric strips?
    Chet Gunhus28-11-2016

    Honestly, it's just due to time. As you observe a YEL Fencing tournament, you'll note that the setup for each bout on an electric strip takes considerably longer. At USFA tournaments, all competitors must provide their own equipment and are quite familiar with that equipment.

    Our students are provided with all the electric equipment and so many of them have to get in and out of it after each bout. This adds a lot of time onto the transition.

    The non-electric (dry) strips have referees who are very comfortable refereeing on dry strips.

  • What weapons do you use?
    Chet Gunhus28-11-2016

    We have Foil and Epee. We do not offer Sabre at this time.

    FOIL because it is the most common entry level weapon. Most epee-sits and sabre-ists start in foil.

    EPEE because it is the next logical step for middle school and high school fencers.

    SABRE is a challenge. The technique is quite different from foil and epee. As we continue to develop the YEL fencing program, we may add sabre in the future.

  • What are the tiebreakers?
    Chet Gunhus28-11-2016

    We use tiebreakers when the score is tied.  The tournament software (WinTD) is designed to determine a true champion.  The final results may contain a number of students with the same score.  For instance, 12 students may end up with 3.0 points.  To rank these students, a tiebreak method is used.

    • Tbrk1 (or Solkoff) - This tiebreaker is a direct measure of the strength of your opponents throughout the tournament.  This tiebreaker adds up the scores of the listed players OPPONENTS.  The higher the score, the stronger competition you have played.
      • For instance, #4 Ryker Huseby competed against numbers 14 (2.0), 13 (2.0), 8(3.0), 2 (5.0), 3 (5.0), 1 (5.0).  Add up the opponents points (in parentheses above) and you get the TBrk1 Score of 22.
    • Tbrk2 (or Cumulative) - This tiebreaker indirectly measures the strength of your opponents.  The calculation is based on the logic that if you win in early rounds, you face stronger competition in those rounds and so it gives more weight to having points in the earlier rounds.  It adds up your cumulative scores for each round.  So if you have 1 point (a win) after round one, 2 points after round 2 (a second win) and still have 2 points after round 3 (2 wins and a loss), your cumulative score would be 1 + 2 + 2 or 5 points.
      • Using Tommy Clobes and Bennett Kerfeld as examples from the chart, their Tbrk2 scores would be:
        • Round 1: Tommy = 1; Bennett = 1
        • Round 2: Tommy = 3 (1+2); Bennett = 3 (same)
        • Round 3: Tommy = 5 (1+2+2)- Tommy lost in round 3 to Bennett; Bennett = 6 (1+2+3)
        • Round 4: Tommy = 8  (1+2+2+3); Bennett = 9 (1+2+3+3)- Bennett lost to Ryker Huseby in Round 4
        • Round 5: Tommy =  12 (1+2+2+3+4); Bennett = 13 (1+2+3+3+4)
        • Round 6: Tommy = 17 (1+2+2+3+4+5); Bennett = 18 (1+2+3+3+4+5)
        • So by winning in an earlier round and losing in a later round, Bennett’s Tbrk2 is a bit higher.
      • There are two other tiebreakers we use, but since 2009 we have never had to go to them, so we leave them off of the chart.
  • How are the 6-12 Events structured?
    Chet Gunhus05-12-2017

    In 2017, {YEL!} reformatted tournaments that grades 6-12 participate in.  The structure is:

    • Pools - The fencers are put in pools of 5-7 fencers.  It is a round robin pool (each fencer fences each other once).
      • Pools are first fencer to five points or whoever leads after 3 minutes of fencing time.
    • Seeding - After the pools, fencers are seeded based on their score after the pools.  Essentially, the more wins you have the higher you are seeded.
    • Double Elimination or Repechage - After being seeded, the fencers participate in a double elimination (repechage) event.  The structure will become evident at the tournament.  Essentially you have to lose twice to be eliminated.
      • Double Elimination is first fencer to 10 points or whoever is ahead after two 3 minute time periods with a one minute break between.
  • How is team score calculated for Grades 6-12?
    Chet Gunhus05-12-2017

    TEAM TROPHIES

    • Team points are awarded for the top four fencers from each fencing program.

    • Team points are as follows:

    ° 1st place = 10pt; 2nd = 8; 3rd = 7; 4th = 6; 5th = 5; Top 10 = 3; Top quartile = 2; Top half = 1.

    • Team points are coordinated from both Epee and Foil.

  • Grades 6-12 how long does each bout last?
    Chet Gunhus05-12-2017

    In the pools round, each bout is first fencer to five points or whoever is in the lead after 3 minutes of fencing time.

    In the double elimination rounds, each bout is first fencer to ten points or whoever is in the lead after two three minute periods with a one minute break in between.

  • What's up with the electrical equipment?
    Chet Gunhus05-12-2017

    One or our goals for the {YEL!} fencing program is to get the students as close to an Olympic or NCAA experience as we can.  All major fencing events require fencers to have their own, working electrical gear.  As an introductory fencing program, {YEL!} doesn't require fencers to have their own gear.  We encourage it, but we provide every thing a fencer needs to participate at a {YEL!} fencing tournament.

    If your student is on an electric strip, they will be wearing a lame (electric vest), use an electric foil and be plugged into electric scoring equipment.

  • Does my child have to fence on an electric strip?
    Chet Gunhus05-12-2017

    In the grades 2-5 tournament, students may request to be place on a different strip.  NOTE: We really prefer that students participate on the strip they are assigned.  We do so because:

    • Electric scoring is more accurate.
    • Having the student on that strip makes the event go faster.  We don't have to move them to an alternate strip at the last second.
    • It gives them the experience they'll need if they take fencing to a higher level (many {YEL!} students have gone on to fence at the national and state levels).
    • Keep in mind that the other fencer may want to try out the electric strip and if your child decides to fence on non-electric, it may take that opportunity away from the other child.

    In the grades 6-12 tournament.

    • Yes, we really need students to fence on the strip they are assigned to, whether it is electric or non-electric.  Any switching at the 6-12 level impacts multiple fencers and requires a lot of leg work to compensate for.
  • How is the team score calculated for Grades 2-5?
    Chet Gunhus05-12-2017

    We merge the Grades 2-3 division and the Grades 4-5 division and take the top four scores from each team/club and add them together.  Whether a team has one fencer or 21 fencers, we still take the top four scores for that team and add them together.  Tie breaks do apply.

  • What is a team/club?
    Chet Gunhus05-12-2017

    For {YEL!} fencing tournaments, a team or club is made up of fencing students from the location they fence.  For instance, if your child takes classes at McGuire Middle School, they would fence for the McGuire/Lakeville team.  Even if they go to school at Cherry View, they would still fence for the school they take fencing classes (McGuire, in this case).

  • How do trophies and medals work in the Grades 6-12 division?
    Chet Gunhus05-12-2017

    Trophies are given out to the top five finishers.  First and second will meet in the finals and the champion will be determined from that pairing.  Third through fifth are determined by their results from throughout the day.

    • Medals to all participants based on quartile finish:
      • Top quartile without a trophy = Gold medal
      • Top half = Silver medal
      • Lower half = Bronze medal

    • Tie breakers are based on the differential between touches scored and touches received.

Details

Date:
May 11
Time:
8:00 am - 6:00 pm
Cost:
$47
Event Category:
Website:
https://secure.youthenrichmentleague.com/register.php

Organizers

Chet Gunhus
Eastern Carver County Community Education

Venue

Chanhassen High School
2200 Lyman Blvd.
Chanhassen, MN 55317 United States
+ Google Map

Details

Date:
May 11
Time:
8:00 am - 6:00 pm
Cost:
$47
Event Category:
Website:
https://secure.youthenrichmentleague.com/register.php

Organizers

Chet Gunhus
Eastern Carver County Community Education

Venue

Chanhassen High School
2200 Lyman Blvd.
Chanhassen, MN 55317 United States
+ Google Map