Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Holiday Fencing Tournament – Final Standings and Photos!

December 8, 2018 @ 8:00 am - 6:00 pm

- $50
Grades 6-12 Team Champion | St. Peter

18 Holiday Fencing

12/8/18

TEAM 2-5 Final

Plc Code Name (Players:Top 4 used) Score Solk Cum CumOp Med SBx2
                 
1 TCFC Twin Cities Fencing Club, St. P (5) 21.0 78.0 73.0 302.0 54.5 134.0
    Davis, Jace (6.0,858)            
    Naidl, Josiah (6.0,904)            
    Wyatt, Stella (5.0,nnnn)            
    Damm, Luke (4.0,621)            
2 RchMnt Rochester Montessori, Rochester (16) 17.0 89.0 60.0 314.0 59.0 104.0
    Mueller, John (5.0,749)            
    Hashmi, Mushaf (4.0,656)            
    Toledano, Nelly (4.0,537)            
    Leggett, Emilia (4.0,nnnn)            
    Occhino, Fletcher (4.0,395)            
    Price, Benjamin (4.0,649)            
    Hommerding, Gavin (4.0,nnnn)            
    Bradford, Spencer (4.0,483)            
3 Chsk Chaska, Chaska, MN (6) 16.0 85.5 58.0 314.0 59.0 106.0
    Hines, Leighton (6.0,685)            
    Demarre, Ezekiel (4.0,456)            
    Roussopoulos, Jackson (3.0,563)            
    Gunhus, Charlotte (3.0,nnnn)            
    Johnson, Ricky (3.0,nnnn)            
4 PrLk Prior Lake, Prior Lake, MN (7) 16.0 83.5 63.0 297.0 53.0 92.0
    Madsen, Lindsey (4.0,589)            
    Ramsammy, Raymond (4.0,429)            
    Dyer, Anna (4.0,401)            
    Maupin, Asher (4.0,582)            
5 SLP St. Louis Park – CCC, St. Louis (7) 15.0 83.5 54.0 299.0 55.0 91.0
    Bullard, Sydney (5.0,526)            
    Crocker, Zach (4.0,nnnn)            
    Collinet, Lucas (3.0,387)            
    Pascual, Aurora (3.0,441)            
    Moe, Karl (3.0,210)            
6 Owatna Owatonna, Lincoln, Owatonna, MN (6) 14.0 80.0 50.0 271.0 53.0 76.0
7 DPC District Program Center, Cottag (7) 11.0 59.5 29.0 202.0 38.0 42.0
8 RsMnt RsMnt (4) 9.0 66.5 30.0 221.0 46.5 32.0
9 CBA Center for Blade Arts, Minneapo (2) 7.0 47.0 27.0 163.0 31.0 41.0
10 LkVl Lakeville, Lakeville, MN (2) 6.0 32.5 16.0 111.0 23.0 19.0
11 Mnkto Mnkto (2) 5.0 34.5 20.0 126.0 24.0 21.0
12 Parn Parnassus (2) 5.0 28.5 15.0 101.0 19.0 15.0
13 Stlwtr Stillwater, Stillwater, MN (2) 3.0 31.0 10.0 107.0 19.0 12.0
14 Nrthrp Northrop, Minneapolis, MN (1) 4.0 18.0 15.0 69.0 12.0 20.0
15 Rchstr Rochester (1) 3.0 21.0 13.0 73.0 13.0 18.0
16 Shkp Shkp (1) 3.0 15.0 9.0 52.0 10.5 10.0
17 Blake Blake School, Hopkins, MN (1) 3.0 13.5 8.0 49.0 10.0 9.0
18 RYF Rochester Youth Fencers, Roches (1) 2.0 18.0 7.0 55.0 12.0 8.0
19 Edina Edina, Edina, MN (1) 2.0 15.0 6.0 50.0 10.0 6.0
20 Wyzta Wayzata, Wayzata, MN (1) 2.0 15.0 5.0 48.0 10.0 6.0

2-3 Grades

No. Name ID Gr Team Rate Pts TBrk1 TBrk2 Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5 Rnd6
1 Hines, Leighton   3 Chsk   6.0 23.0 21.0 W14 W3 W12 W2 W7 W5
2 Bullard, Sydney   3 SLP   5.0 23.0 18.0 W17 W13 W4 L1 W15 W6
3 Leggett, Emilia   3 RchMnt   4.0 23.0 14.0 W6 L1 W18 W17 L5 W13
4 Occhino, Fletcher   3 RchMnt   4.0 23.0 14.0 W11 W8 L2 L12 W19 W9
5 Ramsammy, Raymond   3 PrLk   4.0 22.0 16.0 W23 W16 L6 W14 W3 L1
6 Demarre, Ezekiel   3 Chsk   4.0 22.0 14.0 L3 W28 W5 W7 W8 L2
7 Dyer, Anna   3 PrLk   4.0 21.0 16.0 W22 W21 W10 L6 L1 W20
8 Jensen, Porter   2 Owatna   4.0 21.0 14.0 W20 L4 W16 W10 L6 W15
9 Kvalseth , Jee   3 Nrthrp   4.0 18.0 15.0 W24 L10 W21 W13 W12 L4
10 Hommerding, Gavin   3 RchMnt   4.0 18.0 14.0 W29 W9 L7 L8 W18 W25
11 Halvorson, Boede   3 DPC   4.0 18.0 10.0 L4 L18 W19 W25 W17 W12
12 Wray-Raabolle, Quinlan   3 Owatna   3.0 23.0 14.0 W26 W19 L1 W4 L9 L11
13 Gunhus, Charlotte   2 Chsk   3.0 20.0 12.0 W15 L2 W28 L9 W14 L3
14 Sheridan, Stefan   3 Stlwtr   3.0 19.0 10.0 L1 W23 W26 L5 L13 W24
15 Feldman-Chicoma, Alma   3 RchMnt   3.0 18.0 12.0 L13 W25 W24 W26 L2 L8
16 Mulligan, Fintan   2 RchMnt   3.0 18.0 10.0 W18 L5 L8 W24 L20 W23
17 Ratcliff, Carter   2 Owatna   3.0 18.0 10.0 L2 W29 W22 L3 L11 W27
18 Moe, Karl   3 SLP   3.0 18.0 9.0 L16 W11 L3 W21 L10 W28
19 Christenson , Maximus   2 RsMnt   3.0 17.0 10.0 W27 L12 L11 W22 L4 W21
20 Rippentrop, Sawyer   2 DPC   3.0 14.0 9.0 L8 L22 W30 W28 W16 L7
21 Summerson, Josey   2 RchMnt   2.0 16.0 8.0 W30 L7 L9 L18 W26 L19
22 Walker, Viola   3 RchMnt   2.0 16.0 6.0 L7 W20 L17 L19 L23 W29
23 Shusta, Lily   2 Edina   2.0 15.0 6.0 L5 L14 W29 L27 W22 L16
24 Pascual, Celestino (Cello   2 SLP   2.0 14.0 7.0 L9 W30 L15 L16 W28 L14
25 Rodriguez, Arlo   2 SLP   2.0 14.0 6.0 L28 L15 W27 L11 W30 L10
26 Swenson, Ian   3 DPC   2.0 13.0 6.0 L12 W27 L14 L15 L21 W30
27 Toledano, Eva   3 RchMnt   2.0 13.0 5.0 L19 L26 L25 W23 W29 L17
28 Schmitt, Lucy   3 RchMnt   1.0 17.0 6.0 W25 L6 L13 L20 L24 L18
29 Barnes, Eliot   2 DPC   1.0 13.0 3.0 L10 L17 L23 W30 L27 L22
30 Ownbey, Lily   3 Stlwtr   0.0 12.0 0.0 L21 L24 L20 L29 L25 L26

4-5 Grades

No. Name ID Gr Team Rate Pts TBrk1 TBrk2 Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5 Rnd6
1 Davis, Jace   5 TCFC   6.0 22.0 21.0 W10 W21 W7 W8 W16 W5
2 Naidl, Josiah   5 TCFC   6.0 18.5 21.0 W41 W29 W5 W16 W19 W6
3 Wyatt, Stella   4 TCFC   5.0 20.0 15.0 L5 W32 W23 W17 W8 W7
4 Mueller, John   5 RchMnt   5.0 17.0 14.0 L9 -B- W26 W20 W13 W16
5 Hashmi, Mushaf   5 RchMnt   4.0 26.0 16.0 W3 W27 L2 W25 W22 L1
6 Madsen, Lindsey   5 PrLk   4.0 23.0 16.0 W39 W9 L8 W10 W18 L2
7 Toledano, Nelly   5 RchMnt   4.0 23.0 16.0 W32 W36 L1 W9 W12 L3
8 Price, Benjamin   4 RchMnt   4.0 22.0 16.0 W35 W37 W6 L1 L3 W17
9 Crocker, Zach   5 SLP   4.0 21.5 13.0 W4 L6 W11 L7 W37 W24
10 Jarcho, Beckett   5 CBA   4.0 20.5 12.0 L1 W15 W33 L6 W32 W20
11 Penn, Asher   4 Owatna   4.0 18.0 12.0 W28 L16 L9 W38 W26 W19
12 Damm, Luke   5 TCFC   4.0 17.5 16.0 W43 W14 W24 L19 L7 W21
13 Maupin, Asher   5 PrLk   4.0 17.5 15.0 W33 W18 L16 W37 L4 W23
14 Bradford, Spencer   5 RchMnt   4.0 15.0 14.0 W42 L12 W36 W34 L20 W22
15 Bakewicz, Lucia   4 LkVl   4.0 14.0 9.0 L25 L10 -B- W33 W35 W18
16 Torcat, Pablo   5 CBA   3.0 26.5 15.0 W34 W11 W13 L2 L1 L4
17 Lesher, Lucas   4 Rchstr   3.0 21.0 13.0 W26 W25 L19 L3 W27 L8
18 Hommerding, Tanner   5 RchMnt   3.0 20.5 13.0 W22 L13 W21 W24 L6 L15
19 Conway, Weston   4 RchMnt   3.0 20.5 12.0 L27 W43 W17 W12 L2 L11
20 Roussopoulos, Jackson   4 Chsk   3.0 20.5 11.0 L36 W23 W28 L4 W14 L10
21 Collinet, Lucas   5 SLP   3.0 20.0 11.0 W31 L1 L18 W42 W28 L12
22 Pascual, Aurora   5 SLP   3.0 19.0 12.0 L18 W31 W30 W35 L5 L14
23 Phonprasansack, Grayson   4 RsMnt   3.0 18.5 11.0 W44 L20 L3 W30 W25 L13
24 Hensel, Silas   4 Mnkto   3.0 18.0 13.0 W30 W38 L12 L18 W34 L9
25 Bon, Miles   4 Owatna   3.0 17.5 11.0 W15 L17 W38 L5 L23 W37
26 Atteberry, Jessica   4 TCFC   3.0 16.5 9.0 L17 W42 L4 W39 L11 W34
27 Johnson, Ricky   5 Chsk   3.0 16.0 10.0 W19 L5 L35 W36 L17 W32
28 Holland, Charlotte   4 Shkp   3.0 15.0 9.0 L11 W44 L20 W29 L21 W35
29 Hoad, Aaron   4 PrLk   3.0 15.0 8.0 -B- L2 L34 L28 W41 W33
30 Paterakis, Nico   4 Blake   3.0 13.5 8.0 L24 W39 L22 L23 W45 W40
31 Rudenko, Polina   5 Parn   3.0 11.0 6.0 L21 L22 L40 W44 W43 W38
32 Timmerman, August   4 LkVl   2.0 18.5 7.0 L7 L3 W43 W40 L10 L27
33 Mingo, Joshua   5 RYF   2.0 18.0 7.0 L13 W40 L10 L15 W39 L29
34 Bolognino, Kara   5 Parn   2.0 17.5 9.0 L16 W41 W29 L14 L24 L26
35 Christenson , Savannah   4 RsMnt   2.0 17.0 9.0 L8 W45 W27 L22 L15 L28
36 Chmielewski, Bennett   5 Mnkto   2.0 16.5 7.0 W20 L7 L14 L27 L40 W45
37 Lesueur, Connor   5 Chsk   2.0 16.0 10.0 W45 L8 W44 L13 L9 L25
38 Gerrish, Bennet   4 PrLk   2.0 16.0 8.0 W40 L24 L25 L11 W42 L31
39 Nash, Audrey   5 Wyzta   2.0 15.0 5.0 L6 L30 W41 L26 L33 W42
40 Ghaderi , Arman   5 DPC   2.0 14.0 6.0 L38 L33 W31 L32 W36 L30
41 Odman, Siri   4 DPC   2.0 13.5 4.0 L2 L34 L39 W43 L29 W44
42 Larter, Duncan   5 DPC   1.0 14.5 4.0 L14 L26 W45 L21 L38 L39
43 Keeley, Matt   4 RsMnt   1.0 14.0 0.0 L12 L19 L32 L41 L31 -B-
44 Carlson, Malakai   4 PrLk   1.0 13.0 1.0 L23 L28 L37 L31 -B- L41
45 Erler, Tayton   4 Owatna   1.0 10.0 2.0 L37 L35 L42 -B- L30 L36

TEAM 6-12 Final

Plc Code Name (Players:Top 4 used) Score Solk Cum CumOp Med SBx2
                 
1 StPt St. Peter, St. Peter, MN (6) 18.0 85.5 68.0 318.0 57.0 115.0
    Harbo, Torin (5.0,962)            
    Larson, Brenden (5.0,552)            
    Tollefson, Grace (4.0,410)            
    Brown, Ian (4.0,923)            
2 TCFC Twin Cities Fencing Club, St. P (6) 18.0 83.0 66.0 303.0 57.0 112.0
    Boles, Savvianna (6.0,540)            
    Foster, Mahalia (4.0,788)            
    Boles, Sophia (4.0,1021)            
    Olson, Emerson (4.0,194)            
3 Owatna Owatonna, Lincoln, Owatonna, MN (11) 17.0 83.5 59.0 312.0 56.0 109.0
    Wilkins, Mateo (5.0,1157)            
    Revier, Ben (5.0,1038)            
    Sletten, Brennan (4.0,697)            
    Hanson, Caden (3.0,562)            
    Hart, Stirling (3.0,nnnn)            
4 EdnPr Eden Prairie, Eden Prairie, MN (5) 16.0 78.0 57.0 292.0 53.0 88.0
    Dayton, Eli (5.0,363)            
    Conway, Brett (5.0,893)            
    Saoudy, Moneerah (3.0,346)            
    Binner, Sophie (3.0,723)            
5 Parn Parnassus (7) 15.0 80.5 54.0 290.0 53.5 85.0
    Lander, Ronan (5.0,619)            
    Ross, Lillian (4.0,nnnn)            
    Bennett, Ty (3.0,847)            
    Villars, Grant (3.0,nnnn)            
    Petros, Maja (3.0,663)            
6 PrLk Prior Lake, Prior Lake, MN (4) 15.0 69.0 47.0 243.0 47.0 74.0
7 Wyzta Wayzata, Wayzata, MN (9) 14.0 83.0 54.0 282.0 55.0 80.0
8 Shkp Shkp (5) 14.0 70.0 51.0 259.0 48.0 63.0
9 DPC District Program Center, Cottag (9) 14.0 65.0 43.0 240.0 43.0 54.0
10 Chsk Chaska, Chaska, MN (6) 12.0 73.5 39.0 260.0 47.0 51.0
11 RchMnt Rochester Montessori, Rochester (5) 12.0 73.0 44.0 262.0 50.0 54.0
12 SLP St. Louis Park – CCC, St. Louis (3) 12.0 58.5 42.0 213.0 38.0 67.0
13 LkVl Lakeville, Lakeville, MN (2) 7.0 33.5 20.0 116.0 23.5 35.0
14 Anoka Anoka (1) 4.0 23.0 16.0 82.0 16.0 26.0
15 SWCHS SWCHS (1) 4.0 21.5 14.0 78.0 14.5 23.0
16 RsMnt RsMnt (1) 2.0 15.0 7.0 55.0 10.0 4.0
17 CBA Center for Blade Arts, Minneapo (1) 2.0 14.0 4.0 43.0 11.0 4.0

6-7 Foil

 

Final Results
Event classification: Unrated
Place Name Club(s) Division Country Class. Earned*
1 Mauseth, Hayden Twin Oaks       
2 Lander, Ronan     USA   
3 Larson, Brenden St. Peter       
4 McKinley, Luke Edina       
5 Igarashi, Kobi     USA   
6 Link, Zach     USA   
7 Ross, Lillian Unattached / Parnassus    USA   
8 Tollefson, Grace     USA   
*Earned classifications are not official until recorded by the National Office.
Round #1 – DE – Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Division Country Status
1 Mauseth, Hayden TWINO       
2 Larson, Brenden ST.P       
3 Lander, Ronan     USA   
4 McKinley, Luke EDIN       
5 Igarashi, Kobi     USA   
6 Link, Zach     USA   
7 Ross, Lillian UNAT / PARN    USA   
8 Tollefson, Grace     USA   

 

Round #1 – DE – Scores
Table of 8 Semi-Finals Finals  
       
(1)
Mauseth, Hayden 
     
TWINO  (1)
Mauseth, Hayden 
   
(8)
Tollefson, Grace 
10 – 2     
USA    (1)
Mauseth, Hayden 
 
(5)
Igarashi, Kobi 
  10 – 7   
USA  (4)
McKinley, Luke 
   
(4)
McKinley, Luke 
10 – 5     
EDIN      (1)
Mauseth, Hayden 
(3)
Lander, Ronan 
    10 – 5 
USA  (3)
Lander, Ronan 
   
(6)
Link, Zach 
10 – 6     
USA    (3)
Lander, Ronan 
 
(7)
Ross, Lillian 
  10 – 6   
USA  (2)
Larson, Brenden 
   
(2)
Larson, Brenden 
10 – 4     
ST.P       

 

Fence-off for Third  
   
(4)
McKinley, Luke 
 
EDIN  (2)
Larson, Brenden 
(2)
Larson, Brenden 
10 – 7 
ST.P   

 

 

 

No. Name Gr Team Pts TBrk1 TBrk2 Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5 Rnd6
1 Mauseth, Hayden 7 PrLk 5.0 23.5 18.0 W31 W7 W4 L2 W8 W5
2 Larson, Brenden 7 StPt 5.0 22.0 19.0 W20 W15 W18 W1 L9 W6
3 Lander, Ronan 7 Parn 5.0 22.0 18.0 W28 W5 W6 L9 W10 W8
4 Mckinley, Luke 7 SLP 5.0 20.0 17.0 W30 W19 L1 W28 W7 W9
5 Igarashi, Kobi Yoichi 6 LkVl 4.0 24.0 15.0 W13 L3 W24 W21 W11 L1
6 Link, Zach 7 Anoka 4.0 23.0 16.0 W21 W12 L3 W26 W14 L2
7 Ross, Lillian 7 Parn 4.0 23.0 14.0 W12 L1 W15 W18 L4 W16
8 Tollefson, Grace 7 StPt 4.0 22.0 18.0 W27 W29 W9 W11 L1 L3
9 Moberg, Samuel 6 RchMnt 4.0 22.0 16.0 W35 W22 L8 W3 W2 L4
10 Wakeham, Timothy 7 SLP 4.0 20.5 13.0 L15 W13 W16 W22 L3 W23
11 Dickman, Macy 7 Shkp 4.0 19.0 16.0 W25 W16 W26 L8 L5 W24
12 Sletten, Brennan 7 Owatna 4.0 19.0 10.0 L7 L6 W25 W17 W27 W15
13 Pearson, Alex 6 PrLk 4.0 16.0 10.0 L5 L10 W33 W35 W20 W21
14 Augustine, Alexander Demir 6 Shkp 4.0 15.5 13.0 L16 W37 W19 W27 L6 W17
15 Saoudy, Moneerah 6 EdnPr 3.0 21.0 11.0 W10 L2 L7 W29 W28 L12
16 Kritta, Cameron 7 DPC 3.0 20.0 11.0 W14 L11 L10 W30 W26 L7
17 Aseltine, Savannah 6 Wyzta 3.0 19.0 12.0 W34 L18 W20 L12 W19 L14
18 Leppik, Ian 6 SLP 3.0 18.0 12.0 W36 W17 L2 L7 L23 W29
19 Villars, Grant 6 Parn 3.0 17.0 10.0 W32 L4 L14 W33 L17 W27
20 Miland, Isaiah 6 RchMnt 3.0 17.0 9.0 L2 W31 L17 W32 L13 W30
21 Kessler, Eli 7 Chsk 3.0 16.5 11.0 L6 W32 W35 L5 W22 L13
22 Myhre, Ty 6 DPC 3.0 15.0 10.0 -B- L9 W29 L10 L21 W28
23 Byrd, Branson 6 PrLk 3.0 14.0 11.0 W33 L26 L27 W31 W18 L10
24 Conway, Cash 6 RchMnt 3.0 14.0 10.0 L26 W33 L5 W36 W32 L11
25 Chen, Yucheng 7 Wyzta 3.0 13.5 6.0 L11 L36 L12 W34 W37 W26
26 Rydberg, Anders 6 Parn 2.0 20.0 11.0 W24 W23 L11 L6 L16 L25
27 Sheedy Roach , Tesfa 6 RchMnt 2.0 20.0 9.0 L8 W30 W23 L14 L12 L19
28 Ehn, Connor 6 Wyzta 2.0 18.5 9.0 L3 W34 W36 L4 L15 L22
29 Boysen, Ashley 7 Owatna 2.0 14.0 8.0 W37 L8 L22 L15 W36 L18
30 Sackett, Logan 7 Owatna 2.0 14.0 6.0 L4 L27 W37 L16 W35 L20
31 Kadlec, Elijah 6 Chsk 2.0 14.0 4.0 L1 L20 -B- L23 L34 W36
32 Gerber, Will 6 CBA 2.0 14.0 4.0 L19 L21 W34 L20 L24 -B-
33 Hauer, Ian 6 DPC 2.0 13.5 2.0 L23 L24 L13 L19 -B- W37
34 Horton, Seth 6 TCFC 2.0 11.5 3.0 L17 L28 L32 L25 W31 W35
35 Flod, Logan 6 DPC 1.0 15.0 4.0 L9 -B- L21 L13 L30 L34
36 Karras-Sack, Connor 6 DPC 1.0 14.5 5.0 L18 W25 L28 L24 L29 L31
37 Gulati, Rohan 6 RchMnt 1.0 12.5 2.0 L29 L14 L30 -B- L25 L33

8-12 Foil

 

Final Results
Event classification: E1
Place Name Member # Club(s) Division Country Class. Earned*
1 Wilkins, Mateo   Owatonna    USA  E18 
2 Boles, Sophia 100234408    Minnesota  USA   
3 Conway, Brett   Eden Prairie       
4 Foster, Mahalia   Jackson       
5 Harbo, Torin   St. Peter       
6 Revier, Ben   Owatonna       
7 Dayton, Eli   Eden Prairie       
8 Gunhus, Leif       USA   
*Earned classifications are not official until recorded by the National Office.
Round #1 – DE – Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Division Country Status
1 Wilkins, Mateo OWATONNA    USA   
2 Harbo, Torin ST.P       
3 Revier, Ben OWAT       
4 Dayton, Eli EDENP       
5 Conway, Brett EDENP       
6 Foster, Mahalia JACK       
7 Boles, Sophia   Minnesota  USA   
8 Gunhus, Leif     USA   

 

Round #1 – DE – Scores
Table of 8 Semi-Finals Finals  
       
(1)
Wilkins, Mateo 
     
OWATONNA / USA  (1)
Wilkins, Mateo 
   
(8)
Gunhus, Leif 
10 – 0     
USA    (1)
Wilkins, Mateo 
 
(5)
Conway, Brett 
  10 – 2   
EDENP  (5)
Conway, Brett 
   
(4)
Dayton, Eli 
10 – 5     
EDENP      (1)
Wilkins, Mateo 
(3)
Revier, Ben 
    10 – 2 
OWAT  (6)
Foster, Mahalia 
   
(6)
Foster, Mahalia 
10 – 9     
JACK    (7)
Boles, Sophia 
 
(7)
Boles, Sophia 
  10 – 6   
Minnesota / USA  (7)
Boles, Sophia 
   
(2)
Harbo, Torin 
10 – 3     
ST.P       

 

Fence-off for Third  
   
(5)
Conway, Brett 
 
EDENP  (5)
Conway, Brett 
(6)
Foster, Mahalia 
10 – 1 
JACK   

 

 

 

No. Name Gr Team Pts TBrk1 TBrk2 Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5 Rnd6
1 Wilkins, Mateo 8 Owatna 5.0 25.0 19.0 W18 W8 W5 W7 L2 W6
2 Harbo, Torin 10 StPt 5.0 22.0 20.0 W23 W33 W19 W6 W1 L3
3 Revier, Ben 11 Owatna 5.0 21.0 17.0 W22 W26 L6 W9 W14 W2
4 Dayton, Eli 9 EdnPr 5.0 21.0 16.0 W11 L6 W26 W10 W8 W17
5 Conway, Brett 9 EdnPr 5.0 18.5 17.0 W25 W30 L1 W21 W16 W7
6 Foster, Mahalia 9 TCFC 4.0 25.0 17.0 W29 W4 W3 L2 W15 L1
7 Boles, Sophia 9 TCFC 4.0 23.0 17.0 W28 W14 W10 L1 W9 L5
8 Gunhus, Leif 9 SWCHS 4.0 21.5 14.0 W13 L1 W27 W20 L4 W16
9 Birnstengel, Ben 9 Wyzta 4.0 21.0 16.0 W31 W17 W11 L3 L7 W15
10 Ryan, Aidan 9 Wyzta 4.0 20.0 14.0 W12 W27 L7 L4 W25 W20
11 Brown, Ian 8 StPt 4.0 19.5 11.0 L4 W15 L9 W32 W23 W14
12 Olson, Emerson 8 TCFC 4.0 18.0 11.0 L10 W28 L14 W18 W21 W19
13 Nordman, Aaron 8 DPC 4.0 13.0 10.0 L8 -B- L28 W33 W22 W26
14 Cruz, Aerith 11 Chsk 3.0 22.0 13.0 W20 L7 W12 W25 L3 L11
15 Hartmann, Tate 8 Shkp 3.0 20.0 13.0 W21 L11 W33 W19 L6 L9
16 Hanson, Caden 8 Owatna 3.0 18.5 13.0 W35 L19 W30 W17 L5 L8
17 Bennett, Ty 9 Parn 3.0 18.5 12.0 W32 L9 W22 L16 W27 L4
18 Martin, William 8 Chsk 3.0 18.0 8.0 L1 W35 L20 L12 W31 W25
19 Binner, Sophie 8 EdnPr 3.0 17.5 13.0 W36 W16 L2 L15 W29 L12
20 Hart, Stirling 8 Owatna 3.0 17.5 11.0 L14 W32 W18 L8 W28 L10
21 Petros, Maja 9 Parn 3.0 16.5 10.0 L15 W37 W29 L5 L12 W27
22 Rodberg, Grant 9 Shkp 3.0 15.5 9.0 L3 W36 L17 W31 L13 W30
23 Cronquist, Logan 8 PrLk 3.0 15.5 8.0 L2 L29 W37 W34 L11 W35
24 Voss, Dakota 8 LkVl 3.0 9.5 5.0 L26 L25 L31 -B- W32 W28
25 Smith, Aaron 10 DPC 2.0 19.5 9.0 L5 W24 W34 L14 L10 L18
26 Ross, Julia 9 Parn 2.0 18.5 8.0 W24 L3 L4 L29 W36 L13
27 Khuhro, Ethan 9 EdnPr 2.0 17.5 9.0 W34 L10 L8 W30 L17 L21
28 Winsell, Madeline 9 StPt 2.0 17.5 7.0 L7 L12 W13 W36 L20 L24
29 Baird, Jasper 10 Owatna 2.0 17.0 8.0 L6 W23 L21 W26 L19 L34
30 O’Leary, Greyson 8 RsMnt 2.0 15.0 7.0 -B- L5 L16 L27 W33 L22
31 Flynn, Reece 11 Owatna 2.0 15.0 5.0 L9 L34 W24 L22 L18 W37
32 Dale, Nathaniel 8 DPC 2.0 14.5 4.0 L17 L20 W35 L11 L24 -B-
33 Flynn, Sayer 9 Owatna 2.0 14.0 7.0 W37 L2 L15 L13 L30 W36
34 Barber, Jack 8 Shkp 2.0 13.0 6.0 L27 W31 L25 L23 L35 W29
35 Reinarts, Austin 10 StPt 2.0 13.0 5.0 L16 L18 L32 W37 W34 L23
36 Kooiman, Jake 8 Chsk 1.0 12.0 3.0 L19 L22 -B- L28 L26 L33
37 Vanoss, Dylan 11 Wyzta 1.0 12.0 1.0 L33 L21 L23 L35 -B- L31

6-12 Epee

 

Final Results
Event classification: E1
Place Name Club(s) Division Country Class. Earned*
1 Boles, Savvianna Twin Cities Fencing Club      E18 
2 Bottin, Nelson Owatonna       
3 Gregory, William Chaska       
4 Carroll, Sean Wayzata       
5 Flanigan, Kendra DPC – Cottage Grove       
6 Gerring-Ling, Annabelle Wayzata       
7 Novy, Devon Wayzata       
8 Xiong, Angelica Twin Cities Fencing Club    USA   
*Earned classifications are not official until recorded by the National Office.
Round #1 – DE – Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Division Country Status
1 Boles, Savvianna TWINCFC       
2 Flanigan, Kendra DPC-CG       
3 Carroll, Sean WAYZ       
4 Gregory, William CHAS       
5 Gerring-Ling, Annabelle WAYZ       
6 Novy, Devon WAYZ       
7 Bottin, Nelson OWAT       
8 Xiong, Angelica TWINCFC    USA   

 

Round #1 – DE – Scores
Table of 8 Semi-Finals Finals  
       
(1)
Boles, Savvianna 
     
TWINCFC  (1)
Boles, Savvianna 
   
(8)
Xiong, Angelica 
10 – 7     
TWINCFC / USA    (1)
Boles, Savvianna 
 
(5)
Gerring-Ling, Annabelle 
  10 – 6   
WAYZ  (4)
Gregory, William 
   
(4)
Gregory, William 
9 – 7     
CHAS      (1)
Boles, Savvianna 
(3)
Carroll, Sean 
    10 – 8 
WAYZ  (3)
Carroll, Sean 
   
(6)
Novy, Devon 
10 – 2     
WAYZ    (7)
Bottin, Nelson 
 
(7)
Bottin, Nelson 
  10 – 5   
OWAT  (7)
Bottin, Nelson 
   
(2)
Flanigan, Kendra 
10 – 9     
DPC-CG       

 

Fence-off for Third  
   
(4)
Gregory, William 
 
CHAS  (4)
Gregory, William 
(3)
Carroll, Sean 
10 – 8 
WAYZ   

 

 

 

No. Name Gr Team Pts TBrk1 TBrk2 Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5 Rnd6
1 Boles, Savvianna 9 TCFC 6.0 17.0 21.0 W4 W2 W6 W5 W3 W3
2 Flanigan, Kendra 10 DPC 4.0 17.0 12.0 W5 L1 L3 W6 W7 W8
3 Carroll, Sean 12 Wyzta 3.0 23.0 12.0 L7 W8 W2 W4 L1 L1
4 Gregory, William 10 Chsk 3.0 17.0 7.0 L1 L5 W8 L3 W6 W7
5 Gerring-Ling, Annabelle 9 Wyzta 2.0 19.0 9.0 L2 W4 W7 L1 L8 L6
6 Novy, Devon 11 Wyzta 2.0 19.0 7.0 W8 L7 L1 L2 L4 W5
7 Bottin, Nelson 12 Owatna 2.0 16.0 11.0 W3 W6 L5 L8 L2 L4
8 Xiong, Angelica 6 TCFC 2.0 16.0 5.0 L6 L3 L4 W7 W5 L2

 

GRADES 2-5 Fencing Tournament Basics (See FAQ below as well)

† Individual Tournament:  Every student will participate in 6 fencing rounds.  This is NOT a single elimination tournament.  Students will compete against other fencers of similar grade level (2-3, 4-5).  We reserve the option to combine or separate grade levels based on the number of participants.

† Swiss Play: Participants are matched against others of similar skill level and grade.  If a player wins more bouts, they will  compete against other players who have more wins.  By the 6th round, we will have a clear champion.

† Medals & Trophies:  Trophies are given out to 1st – 5th place in each grade level category.  Medals are given out based on performance (i.e. 3.5+ points = Gold, 2.5-3.5 = Silver, etc.).  Every student will get either a trophy or a medal by the end of the day.

† Tie Breakers:  We use a computer-calculated tie breaker system.  Details will be posted at the tournament.

GRADES 6-12 Fencing Tournament Basics (See FAQ below as well)

New System

• Rounds 1-6; Swiss style pairings, as we have done in the past.  Everyone fences five to six times.  This is non-elimination.

  ° Team score is based on the score of the top four fencers from each team/club across all three divisions (6-7 Foil, 8-12 Foil, 6-12 Epee).  Team trophies are presented at the end of the sixth round.

  ° Individual medals are given at the end of the sixth round.

      ° Gold = 4.0 points are more without a trophy; Silver = 3.0 points; Bronze = 2.0 points or less.

• Rounds 1-6 are scheduled to be completed by 5:30pm.

 

Elimination Rounds

• The top 8 fencers from each division are promoted to a single elimination event.  

  ° Fencers are seeded based on their finish in Rounds 1-6.

  ° Fencers fence until eliminated, with a fence off for third place.

  ° Individual trophies are given to the top four fencers in each division.

• The elimination rounds are scheduled to be completed by 6:30pm.

Sign up today to THINK, LEARN and PLAY WELL with {YEL!}

 



  • 1.FENCING TOURNAMENT FAQ
    A description of Youth Enrichment League (YEL) fencing tournaments as well as other MN tournaments.
  • How do we check in?
    Chet Gunhus28-11-2016

    1) Go to the check in table and make sure your name, school, grade and emergency number are all correct.
    2) Go to the gym area.
    3) Find the equipment tables.
    4) Get the equipment you need to compete that day. NOTE: We have enough equipment for 150 competitors of varying size, however, we cannot guarantee that all fencers will have the exact size they need. You'll need:
    • Mask
    • Jacket
    • Glove
    • Chest Plate (grades 2-7 only)
    • Plastron (grades 8-12 and 6-7 at coach's discretion)
    • Foils and epees are provided by staff and are kept at each strip.
    5) Find your seating area.
    • Grades 2-5 are split by section
    • Grades 2-3 are on the right side of the gym as you sit in the audience.
    • Grades 4-5 are on the left side of the gym as you sit in the audience.
    • Grades 6-12 are split by section
    • Grades 6-7 are on the right side of the gym as you sit in the audience.
    • Grades 8-12 are on the left side of the gym as you sit in the audience.
    *NOTE: If one section has significantly more fencers, then we may move a group of kids to a different side of the gym in order to stay within our time constraints.

    6) Parents can sit in the bleachers. Follow the guidelines above so you are seated near your fencer.
    7) Fencers should then warm up.
    • Go through your footwork drills.
    • Find a partner, share a strip and do some blade work.
    • Safety is of the utmost importance. Make sure there aren't other fencers walking around you. If there are, call a "HALT" to the action.
    • Fence a match with a friend.
    • If an electric strip is available, we suggest you practice on one of those strips as well as on a non-electric strip.
    8) Wait for announcements.
    9) See "What is the schedule?" for an itinerary.

  • What is the schedule?
    Chet Gunhus28-11-2016

    Grades 2-5 (Grades 6-12 scroll down a bit):
    • 8-8:30am: Check in and set up. Get your gear after checking in.
    • 8:30-8:35am: Announcements.
    • *8:40-9:20: Round 1
    • *9:20-10:00: Round 2
    • *10:00-10:40: Round 3
    • *10:40-11:20: Round 4
    • *11:20-12:00: Round 5
    • *12:00-12:40: Round 6
    • *12:40-1:00: Gap time. Make-up time.
    • *1:00-1:15: Trophy Presentations
    * All times are approximations and may change with no notice.

    Grades 6-12:
    • 1:00-1:30: Check in and set up. Get your gear after checking in.
    • 1:30-1:35: Announcements.
    • *1:35-2:05: Round 1
    • *2:05-2:35: Round 2
    • *2:35-3:05: Round 3
    • *3:05-3:35: Round 4
    • *3:35-4:05: Round 5
    • *4:05-4:35: Round 6
    • *4:35-5:00: Gap time. Make-up time.
    • *1:00-1:15: Trophy Presentations
    * All times are approximations and may change with no notice.

  • How long is the tournament?
    Chet Gunhus23-11-2016

    Our fencing tournaments are non-elimination.  Each fencer will compete in six rounds of fencing (a few students may receive a bye if there are an odd number of participants).

  • What do I need to wear?
    Chet Gunhus28-11-2016

    All fencing equipment is provided: Masks, jackets, chest plates or plastrons, glove and foils or epees.

    We suggest students wear:
    • Court shoes.
    • Knee high socks
    • Knickers, baseball pants or sweat pants. NOTE: The entire leg must be covered.
    • A light t-shirt.
    • A water bottle, if wanted. We do have bottled water at concessions.
    • Snacks. We do have snacks at concessions.
    • A small towel. High school fencers tend to sweat more. They may want to have their own towel on hand.
     

  • What do we need to bring?
    Chet Gunhus28-11-2016

    See "What do we need to wear?"

  • Do you provide equipment?
    Chet Gunhus23-11-2016

    Yes.  We provide: masks, jackets, gloves, foils, chest plates (for grades 2-7) and plastrons (for grades 8-12).

    Fencers should also wear:

    • Knickers or sweat pants.  Baseball/softball pants works really well if knickers aren't available.

    • Court or sport shoes.

    • Long socks to the knee if wearing knickers or baseball/softball pants.

    • We recommend a light t-shirt.  The chest plate or plastron and the fencing jacket keep fencers quite warm.

  • Does my fencer stay all day?
    Chet Gunhus23-11-2016

    Our fencing tournaments are non-elimination chess tournaments.  Meaning that all students participate all day.  Parents should count on their child staying until after the prizes are awarded.

    Timing is typically (but not always):

    Grades 2-5 = 8:30am-1:00pm (Check-in begins at 8am)

    Grades 6-12 = 1:30pm-5:00pm (Check-in begins at 1pm)

  • Do you provide electric equipment?
    Chet Gunhus23-11-2016

    We want to give many fencers the experience of fencing with electric equipment as they do in the olympics and USFA events.

    To do so, we provide four electric strips out of 10 strips at our fencing tournaments.  We also provide lames (pronounced la-mays), body cords, electric foils and epees, floor cords and reels.

    If your child is scheduled for an electric strip, we encourage you to allow them to fence on it.  Yes, it may be new for some, but it is an opportunity to fence "like the big kids".

  • What is the USFA?
    Chet Gunhus23-11-2016

    The USFA (United States Fencing Association) is the governing body for competitive fencing in the United States.  YEL adheres to most of the same rules and certainly the same spirit as the USFA.  For the sake of ease for the competitors and parents' pocketbooks, here are some differences between YEL and USFA events:

    • USFA requires each competitor to provide three working weapons.  YEL provides all equipment.

    • USFA requires knickers.  YEL requires sweat pants or baseball/softball pants.

    • USFA requires knee length socks.  YEL requires that the legs are covered entirely.

    • USFA uses the bib of the mask as a point area for foil.  YEL does not provide electric bibs.  The referees decide whether the strike was on target.

  • How do you pair the Grade 2-5 students?
    Chet Gunhus23-11-2016

    At all YEL fencing tournaments, we don't know the level of play of all fencing players.  So, the software we use (WinTD) is designed to put all students into one bracket, separated by grade levels.  This is called Swiss Style bracketing or pairing.

    In early rounds, students are paired at random with preference given to pairing the most experienced students against the least experienced.  So, if you have an established LOCAL rating of 800 or more, you will likely play another player with no rating or an assigned rating of 200-400.

    As the rounds progress, the determining factors are:

    • Score - In the fourth round, for instance, a student with 3 points will likely play another player with 3 points.  A player with 0 points will likely play another player with 0 points.  Etc.
    • Team - The software will avoid pairing students from the same school.  Usually only the Grade 6+ division might play players from the same school, but the K-1, 2-3 and 4-5 divisions will not unless an announcement is made to the contrary at the tournament.
      • PLEASE LET US KNOW IF A STUDENT IS PAIRED AGAINST SOMEONE FROM THE SAME SCHOOL!

    NOTE: When a division has 7 or fewer players, we may decide to use a round robin or double round robin format.  In this format, each player plays every other player in their division once or twice.

  • What is a "bye" or "Please Wait"
    Chet Gunhus23-11-2016

    When there is an odd number of participants in a division, one person each round is assigned a “Bye”.  It is marked as “Please Wait” on the pairing sheet.

    If you receive a bye, you get 1 point and you take a break for that round.  It is very unusual to receive more than one bye in a one day tournament.

    In divisions with 13 or more players, byes are usually assigned to students with lower point totals.  If 9 or fewer players, the computer tries to make sure most participants receive a bye, but this is not always possible.

    It should also be noted that the computer software tries to avoid assigning byes to players from the same school in the same division throughout that tournament.

  • What is a good result?
    Chet Gunhus23-11-2016

    I think the first determining factors are:

    • Did your child have fun?
    • Are they interested in future fencing classes and fencing tournaments?

    As far as the score goes, Swiss Style tournaments are designed to have a few people at the top, a few people at the bottom and a bunch of people in the middle.  Most players leave with a score of 2.0 to 3.5.

    In chess jargon:

    • A plus player is a player with a final score greater than the number of rounds divided by 2.
      • 3.5 or more at a YEL six round tournament.
    • A minus player is a player with a final score less than the number of rounds divided by 2.
      • 2.5 or less at a YEL six round tournament.
    • An even player is a player with a final score equal to the number of rounds divided by 2.
      • 3.0 score at a YEL six round tournament.
  • Is there food?
    Chet Gunhus28-11-2016

    We do have a concession stand with snack and beverage items. We have pop, peanuts, cookies, crackers, gatorade and water.

    We ask that your child take good care of the fencing gear they are wearing and avoid spilling on it.

  • Why do we have to wear chest plates?
    Chet Gunhus28-11-2016

    Chest plates are used for all students in grades 2-7.  Chest plates help to minimize the impact of a touch on the chest and ribs area.  We have found that students who wear chest plates focus less on getting hit and more on technique.

  • Why do we have to wear a plastron?
    Chet Gunhus28-11-2016

    A plastron is vital for safety when fencers are strong enough to break a blade.  The plastron is double seamed so that if a blade breaks during a bout, the broken blade will glance off of the plastron and will not cause injury.

    We require plastrons for students in grades 8-12 and grades 6-7 at the coach's discretion.  Essentially, if you are strong enough to break a blade, you and your opponent must wear a plastron.

  • Why do we use electric equipment?
    Chet Gunhus28-11-2016

    We want to introduce our students to the atmosphere they would find if they competed at USFA events or in a Minnesota State High School Fencing League event (the State Tournament, for instance). We would like many fencers to get used the the electric equipment because as they get older, they will be on electric strips more and more.

    Electric strips also provide more accurate scoring and the referee can focus on other aspects of the rules (right of way in foil, for instance).

    Usually, the students with higher scores are on the electric strips. We do this to give every opportunity for those students to get the right result for their bout.

  • Why don't you have all electric strips?
    Chet Gunhus28-11-2016

    Honestly, it's just due to time. As you observe a YEL Fencing tournament, you'll note that the setup for each bout on an electric strip takes considerably longer. At USFA tournaments, all competitors must provide their own equipment and are quite familiar with that equipment.

    Our students are provided with all the electric equipment and so many of them have to get in and out of it after each bout. This adds a lot of time onto the transition.

    The non-electric (dry) strips have referees who are very comfortable refereeing on dry strips.

  • What weapons do you use?
    Chet Gunhus28-11-2016

    We have Foil and Epee. We do not offer Sabre at this time.

    FOIL because it is the most common entry level weapon. Most epee-sits and sabre-ists start in foil.

    EPEE because it is the next logical step for middle school and high school fencers.

    SABRE is a challenge. The technique is quite different from foil and epee. As we continue to develop the YEL fencing program, we may add sabre in the future.

  • What are the tiebreakers?
    Chet Gunhus28-11-2016

    We use tiebreakers when the score is tied.  The tournament software (WinTD) is designed to determine a true champion.  The final results may contain a number of students with the same score.  For instance, 12 students may end up with 3.0 points.  To rank these students, a tiebreak method is used.

    • Tbrk1 (or Solkoff) - This tiebreaker is a direct measure of the strength of your opponents throughout the tournament.  This tiebreaker adds up the scores of the listed players OPPONENTS.  The higher the score, the stronger competition you have played.
      • For instance, #4 Ryker Huseby competed against numbers 14 (2.0), 13 (2.0), 8(3.0), 2 (5.0), 3 (5.0), 1 (5.0).  Add up the opponents points (in parentheses above) and you get the TBrk1 Score of 22.
    • Tbrk2 (or Cumulative) - This tiebreaker indirectly measures the strength of your opponents.  The calculation is based on the logic that if you win in early rounds, you face stronger competition in those rounds and so it gives more weight to having points in the earlier rounds.  It adds up your cumulative scores for each round.  So if you have 1 point (a win) after round one, 2 points after round 2 (a second win) and still have 2 points after round 3 (2 wins and a loss), your cumulative score would be 1 + 2 + 2 or 5 points.
      • Using Tommy Clobes and Bennett Kerfeld as examples from the chart, their Tbrk2 scores would be:
        • Round 1: Tommy = 1; Bennett = 1
        • Round 2: Tommy = 3 (1+2); Bennett = 3 (same)
        • Round 3: Tommy = 5 (1+2+2)- Tommy lost in round 3 to Bennett; Bennett = 6 (1+2+3)
        • Round 4: Tommy = 8  (1+2+2+3); Bennett = 9 (1+2+3+3)- Bennett lost to Ryker Huseby in Round 4
        • Round 5: Tommy =  12 (1+2+2+3+4); Bennett = 13 (1+2+3+3+4)
        • Round 6: Tommy = 17 (1+2+2+3+4+5); Bennett = 18 (1+2+3+3+4+5)
        • So by winning in an earlier round and losing in a later round, Bennett’s Tbrk2 is a bit higher.
      • There are two other tiebreakers we use, but since 2009 we have never had to go to them, so we leave them off of the chart.
  • How are the 6-12 Events structured?
    Chet Gunhus05-12-2017

    In 2017, {YEL!} reformatted tournaments that grades 6-12 participate in.  The structure is:

    • Pools - The fencers are put in pools of 5-7 fencers.  It is a round robin pool (each fencer fences each other once).
      • Pools are first fencer to five points or whoever leads after 3 minutes of fencing time.
    • Seeding - After the pools, fencers are seeded based on their score after the pools.  Essentially, the more wins you have the higher you are seeded.
    • Double Elimination or Repechage - After being seeded, the fencers participate in a double elimination (repechage) event.  The structure will become evident at the tournament.  Essentially you have to lose twice to be eliminated.
      • Double Elimination is first fencer to 10 points or whoever is ahead after two 3 minute time periods with a one minute break between.
  • How is team score calculated for Grades 6-12?
    Chet Gunhus05-12-2017

    TEAM TROPHIES

    • Team points are awarded for the top four fencers from each fencing program.

    • Team points are as follows:

    ° 1st place = 10pt; 2nd = 8; 3rd = 7; 4th = 6; 5th = 5; Top 10 = 3; Top quartile = 2; Top half = 1.

    • Team points are coordinated from both Epee and Foil.

  • Grades 6-12 how long does each bout last?
    Chet Gunhus05-12-2017

    In the pools round, each bout is first fencer to five points or whoever is in the lead after 3 minutes of fencing time.

    In the double elimination rounds, each bout is first fencer to ten points or whoever is in the lead after two three minute periods with a one minute break in between.

  • What's up with the electrical equipment?
    Chet Gunhus05-12-2017

    One or our goals for the {YEL!} fencing program is to get the students as close to an Olympic or NCAA experience as we can.  All major fencing events require fencers to have their own, working electrical gear.  As an introductory fencing program, {YEL!} doesn't require fencers to have their own gear.  We encourage it, but we provide every thing a fencer needs to participate at a {YEL!} fencing tournament.

    If your student is on an electric strip, they will be wearing a lame (electric vest), use an electric foil and be plugged into electric scoring equipment.

  • Does my child have to fence on an electric strip?
    Chet Gunhus05-12-2017

    In the grades 2-5 tournament, students may request to be place on a different strip.  NOTE: We really prefer that students participate on the strip they are assigned.  We do so because:

    • Electric scoring is more accurate.
    • Having the student on that strip makes the event go faster.  We don't have to move them to an alternate strip at the last second.
    • It gives them the experience they'll need if they take fencing to a higher level (many {YEL!} students have gone on to fence at the national and state levels).
    • Keep in mind that the other fencer may want to try out the electric strip and if your child decides to fence on non-electric, it may take that opportunity away from the other child.

    In the grades 6-12 tournament.

    • Yes, we really need students to fence on the strip they are assigned to, whether it is electric or non-electric.  Any switching at the 6-12 level impacts multiple fencers and requires a lot of leg work to compensate for.

    [caption id="attachment_7906" align="alignleft" width="1280"]Fencing Dual Fencing Dual[/caption]

  • How is the team score calculated for Grades 2-5?
    Chet Gunhus05-12-2017

    We merge the Grades 2-3 division and the Grades 4-5 division and take the top four scores from each team/club and add them together.  Whether a team has one fencer or 21 fencers, we still take the top four scores for that team and add them together.  Tie breaks do apply.

  • What is a team/club?
    Chet Gunhus05-12-2017

    For {YEL!} fencing tournaments, a team or club is made up of fencing students from the location they fence.  For instance, if your child takes classes at McGuire Middle School, they would fence for the McGuire/Lakeville team.  Even if they go to school at Cherry View, they would still fence for the school they take fencing classes (McGuire, in this case).

  • How do trophies and medals work in the Grades 6-12 division?
    Chet Gunhus05-12-2017

    Trophies are given out to the top five finishers.  First and second will meet in the finals and the champion will be determined from that pairing.  Third through fifth are determined by their results from throughout the day.

    • Medals to all participants based on quartile finish:
      • Top quartile without a trophy = Gold medal
      • Top half = Silver medal
      • Lower half = Bronze medal

    • Tie breakers are based on the differential between touches scored and touches received.

Details

Date:
December 8, 2018
Time:
8:00 am - 6:00 pm
Cost:
$50
Event Category:
Website:
https://secure.youthenrichmentleague.com/register.php

Organizers

Chet Gunhus
Lakeville Community Education

Venue

Lakeville South High School
21135 JACQUARD AVENUE
Lakeville, MN 55044 United States
+ Google Map

Details

Date:
December 8, 2018
Time:
8:00 am - 6:00 pm
Cost:
$50
Event Category:
Website:
https://secure.youthenrichmentleague.com/register.php

Organizers

Chet Gunhus
Lakeville Community Education

Venue

Lakeville South High School
21135 JACQUARD AVENUE
Lakeville, MN 55044 United States
+ Google Map